Sağlık

Kadınların intihar eğilimi artıran parazit bulundu!

Kadınların intihar eğilimi artıran parazit bulundu!

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda yaşanan intihar eğilimin sebeplerinden biri de parazit.

Güncellenme tarihi:
Kadınların intihar eğilimi artıran parazit bulundu!

Kadınların ruhsal sağlık açısından bunalıma girip intihar eğilimlerinin artışlarından biri de parazite bağlı olduğu ortaya çıktı. Baltimore, Maryland Tıp Fakültesinde yapılan bir araştırmaya göre iyi yıkanmamış sebzelerin içinde, iyi pişmemiş etlerde ve kedi kumlarında bu parazite rastlandı. Besin ile vücuda alınan bu parazit kadınlarda intihar eğilimi artırdığını ortaya çıkardı.

Toksoplasma Gondili diye adlandırılan bu parazit vücuda alındığında Toksoplazma adı verilen bir enfeksiyona sebep olmasıyla kadınların ruhsal dengesini etkilediği ortaya çıktı. Kedilerin mide ve bağırsaklarında yaşadıkları için özellikle kedi kumlarına dikkat edilmesi için uyaran uzmanlar tehlikenin daha çok sokak kedilerinde olduğunu da belirtiyor. Evcil kediler için korkulacak bir şeyin olmadığını da ekleyen uzmanlar, aslında zararsız olan bu parazitin bağışıklık sistemini güçsüzleştirdiğini ve beyni etkilediğini belirtiyor.

Yapılan bilimsel araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlarda hamile kadınların bu konuda dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Hamile kadınların vücutlarına giren bu parazitler direkt olarak bebeği etkilediği gerçeğini ortaya koydu.

Yayın tarihi: 10.07.2012
1665
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.