Sağlık

Kadınların ilacı egzersiz

Kadınların ilacı egzersiz

Haftada üç-beş saat hafif egzersiz yapan kadınların meme kanserinden ölüm riski hareketsizlere göre yarı yarıya daha düşük.

Kalp hastalıklarından kansere kadar birçok hastalığın önleyici unsurlarından olan egzersiz, meme kanseri olan kadınlara da ilaç gibi geliyormuş. ABD'de yapılan araştırmada, düzenli egzersizin meme kanserinden ölüm riskini azalttığı anlaşıldı.

Harvard Tıp Okulu'ndan Michelle D. Holmes başkanlığındaki bir ekip tarafından yapılan araştırma kapsamında, 1984-1998 yılları arasında meme kanseri teşhisi konulmuş 2 bin 987 kadına ait dosyalar incelendi. Ardından da bu kadınların her birine 'Ne kadar spor yapıyorsunuz?' diye soruldu. Alınan yanıtlar ile eldeki verilerin kıyaslanması sonucu, haftada üç-beş saat hafif egzersiz yapan kadınlarda meme kanserinden ölme riskinin, hareketsiz kadınlara oranla yüzde 50 düşük olduğu tespit edildi. Uzmanlar, haftada bir saat yürüyüşün bile meme kanserinden ölme riskini belli oranda azalttığını ifade etti.

Kanser hücreleri büyüyemiyor

Sporun faydasının en çok östrojen hormonuna duyarlı meme kanseri türü üzerinde etkili olduğunu söyleyen bilim adamları, meme kanseri hücrelerini büyüten östrojen hormonu seviyesinin egzersiz sayesinde düştüğünü vurguluyor. Araştırmada, hastalığın erken ya da geç teşhis edilmesinin, sporun sağlayacağı faydaları azaltmadığı da belirtildi.

Dünyada meme kanserinden kaynaklanan ölümlerin düzenli spor yaparak azaltılabileceğini göstermesi açısından bir ilk olduğu belirtilen bu çalışmadan önce, geçen hafta da yağlı yiyecekler ile meme kanserinin ilişkisine yönelik bir araştırmanın sonuçları kamuoyuna duyurulmuştu. Bu çalışmada da ilk kez düşük yağlı diyetlerin meme kanserine yakalanan kadınlarda bu hastalığın yeniden ortaya çıkmasını engellediği açıklanmıştı.
Yayın tarihi: 08.06.2005
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.