Sağlık

Kadınların Daha Uzun Yaşamalarının Sırrı

Kadınların Daha Uzun Yaşamalarının Sırrı

Yapılan son araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre erkeklerin yaşamı kadınlarınkindan daha kısa olabilir çünkü erkeklerin bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı savaş verme yetileri daha düşük.

Stirling Üniversitesi'nde yapılan, çeşitli hayvan türlerinin incelendiği araştırmada erkeklerin 'parazit' enfeksiyonlarına yakalanma oranının kadınlarla karşılaştırıldığında çok daha yüksek olduğu bulundu. Önceleri, hayvanlar aleminde erkeklerin ölüm oranının daha yüksek oluşunun ana nedeninin erkeklerin daha fazla risk alması olduğu düşünülürdü.

Ancak Science dergisi yazarı olan araştırmacılara göre enfeksiyonlara karşı bu zayıflık da başka bir etken olabilir. Londra Kraliyet Üniversitesi'nden Dr. Ian Owens erkeklerin vücutlarının çalışma şeklinin bağışıklık sistemlerinin etkililiğini azaltma eğiliminde olduğunu dile getirdi. Owens 'Erkek memelilerde bağışıklık sisteminin gücünün düşük olmasına ilişkin klasik açıklama erkek cinsiyet hormonu olan testesteronun bağışıklık sistemini bastırıcı etkisi olduğu yönündedir.' açıklamasını yaptı.

Testesteronun neden böyle bir etkiye sahip olduğunun hala bilinmediğini sözlerine ekledi. Bunula birlikte erkeklerin enfeksiyon tehlikesine daha açık olmalarının tek nedeninin dişilere göre daha büyük olmaları, dolayısıyla enfeksiyon için daha büyük bir hedef oluşturmaları olabileceğini de belirtti. Erkeklerin bünyelerini korumak için daha fazla yemek yemeye ihtiyaç duymaları, karşı karşıya kaldıkları riskin artmasına yol açabilir.
Yayın tarihi: 20.09.2002
659
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.