Sağlık

Kadınlara tehlike!

Kadınlara tehlike!

Kadınların da yıllar geçtikçe artan, değişen hastalıklardan başları belada. Kadınların erkeklere oranla bazı hastalıklara yakalanma riski daha fazla.

Kadınlar, meme kanseri, kalp ve damar hastalığı, kist ve adet düzensizliği gibi hastalıkların kıskacında...

Kadınlarda en önemli ölüm nedenlerinden birinin kalp damar hastalığı olduğunu belirten Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, bu hastalıklardan ölüm oranının meme kanserinden daha yüksek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Semih Aydıntuğ, dünyada her 8-9 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü ifade ederken, Prof. Dr. Hakan Yaralı da "polikistik over sendromu, kadınlarda erken yaşlarda görülmeye başlayan ve birçok rahatsızlığa yol açan ciddi bir sorun" uyarısında bulundu.

Türk Kardiyoloji Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Tokgözoğlu, kadınlarda en önemli ölüm nedenlerinden birinin kalp damar hastalığı olduğunu, bu hastalıklardan ölüm oranının meme kanserinden daha yüksek olduğunu söyledi.

Kalp damar hastalıklarının kadınlarda en çok 50 yaş üzerinde veya menopoz sonrasında görüldüğünü ifade eden Tokgözoğlu, "Şeker hastalığı veya kan yağlarında kalıtsal yükseklik varsa çok daha erken yaşlarda başlayabilir" dedi.

Tokgözoğlu, yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık,hareketsiz yaşam tarzı, diyabet ve bilinçsiz beslenmenin özellikle 40 yaş üstü kadınlarda kalp damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer aldığına dikkati çekti.

Tokgözoğlu, et, süt, tahıl, sebze ve meyveden dengeli ve yeterli miktarda tüketilmesi, alkol ve sigaradan uzak durulması gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tokgözoğlu, kadınlarda sigara tüketiminin de giderek arttığına işaret ederek, kalp damar hastalıklarının gelecek yıllarda daha fazla görülmesini beklediklerini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da Türkiye'de koroner kalp hastalıklarından ölümlerin, tüm ölümler içinde yüzde 43 oranıyla ilk sırada yer aldığı vurgulanarak, bu ölümlerin önemli bölümünün 41-58 yaş grubundaki kadınlarda görüldüğü ifade edildi.

Meme kanseri hasta sayısı artıyor

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Aydıntuğ da meme kanserinin Türkiye'de en sık görülen kanser türleri arasına girdiğini bildirdi.

Aydıntuğ, dünyada her 8-9 kadından birinde meme kanseri görüldüğünü belirterek, "Meme kanseri kadınlarda ölüme neden olan kanserler arasında ikinci sırada. Hastalığın 40 yaşından sonra görülmesıklığı giderek artıyor" dedi. 1 gram meme kanseri dokusunun 5 ile 8 yıl arasında geliştiğini ifade eden Aydıntuğ, hastalığın tedavi edilmezse 5 yıl içinde ölümle sonuçlanabileceğini kaydetti.
Yayın tarihi: 11.09.2006
1656
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.