Sağlık

Kadınlar vajina estetiğinden kaçmıyor

Kadınlar vajina estetiğinden kaçmıyor

Bu kadar da olmaz, demeyin! Sadece burun, meme, kalça değil, kadınlar son yıllarda vajina estetiği de talep ediyorlar.

Gelişen ve kolaylaşan ameliyat yöntemleri kadınları bu konuda heveslendiriyor. Özellikle doğum yapan kadınlar, cinsel mutluluklarını artırmak için çekinmeden neşter altına yatıyorlar.

Vajina estetiği hangi yaş aralığında yapılıyor?

Vajina estetiği, genelde doğum yapmış ve buna bağlı vajinal kaslarda gevşeme sorunuyla karşılaşmış kadınlara uygulanıyor. Bazen kızlık zarının daha kuvvetli ve güçlü olmasından dolayı, ilişkiye girememe şikayeti ve hatta adet görememe ile başvurular da oluyor. O zaman daha erken yaşlarda müdahale etmek gerekiyor. Bir de herhangi bir yaşta, kadının dudakları büyük ve sarkık olmasından dolayı yapılabilir.

Daha çok estetik amaçlı mı, yoksa tıbbi nedenlerle mi başvuruluyor?

Başvuran hastalar arasında her ikisi de sıkça karşımıza çıkıyor. Ama daha çok vajina gevşemesi, idrar kaçırma gibi tıbbi nedenlerden dolayı başvurular oluyor. Ayrıca birden fazla ve kilolu bebek doğuran, doğum sırasında forseps veya vakum kullanılan kadınlarda da vajinal estetiğe ihtiyaç duyuluyor. Bu hastalarda, doğum ve yaşın ilerlemesiyle birlikte, vajinal kaslarda gevşeme oluyor. Ayrıca mesane ve rektum sarkmaları meydana geliyor. Estetik müdahale görmeleri gerekiyor. Bu durum cinsel ilişki esnasında da sorun yaratabiliyor. İlişki sırasında vajinanın gevşekliğinden ötürü hava çıkma sesi, artı cinsel hazzın azalmasına yol açtığı için bu operasyonlara gerek duyuluyor.

Vajina estetiğinde hangi yöntemler tercih ediliyor ?

Vajina estetiğinde daha çok cerrahi işlemin kısa, iyileşme süreci hızlı ve hastanın normal hayatına hızlı dönmesini saylayan ameliyatlar tercih ediliyor. Bunların arasında ilk başta 'TVT' yöntemi öne çıkıyor. TVT yöntemi, daha çok vajinanın gevşemesinde ve mesanenin sarkması ve idrar kaçırma şikayeti ile başvuran hastalarda tercih ediliyor. Sarkık ve büyük dudaklar da estetik yöntemlerle kesiliyor ve estetik dikişler atılıyor.

Hangi yöntem ne işe yarıyor?

Vajina daraltma ameliyatlarında, cerrahi olarak vajinal kanal daraltılıyor ve gevşemiş olan kas yapıları düzeltiliyor. Doğum sonrasında ya da yaşla birlikte vajina kaslarının gevşediğini hissedenler, bu ameliyata gereksinim duyuyor. Hastanın tercihine göre lokal veya genel anestezi uygulanıyor.

Vajina yenileme ameliyatlarında, büyük ve küçük dudaklarla, pubis bölgesi de estetik amaçlı olarak düzeltilebiliyor. Pek çok kadının labialarının büyük ve sarkık olmasından şikáyetçi olduğunu söylüyor. Cinsel fonksiyonları etkilemeyen bu durum, kişiyi psikolojik olarak etkiliyor. Dar kilot ve pantolon giymekte zorluklar doğuruyor. Normalden küçük ya da gevşek olan labialara doku transferi yapılıyor. Büyük ve sarkık labialar cerrahi işlemle düzeltiliyor. Bazen bacak içlerinde ve pubis denilen vajinanın üst bölümündeki alanda aşırı yağlanma olabiliyor. Bu durumda liposuction yapılabiliyor. Ameliyat genelde lokal anesteziyle yapılıyor.

Hürriyet / Mesude ERŞAN
Yayın tarihi: 15.04.2005
1084
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.