Sağlık

Kadınlar öksürme konusunda daha hassas

Kadınlar öksürme konusunda daha hassas

En ufak bir şey bile beş dakika boyunca öksürmenize neden oluyor mu? Bunun nedeni her şeyden çok cinsiyetinizle ilişkili olabilir. İngiltere'nin Cottingham kentinde bulunan Hull Üniversitesi Tıp Bölümü'nden Dr. Alyn H. Morice tarafından yapılan, türünün ilk örneği olan araştırmada kronik öksürükten yakınan erkek ve kadınların bu şikayetinin olası nedenleri incelendi.

Öksürük nöbetlerinin altında nelerin yattığını daha iyi kavrayabilmek amacıyla , erkek ve kadınlardan oluşan 118 kişiden solunum yolları için tahmin edebileceğiniz gibi son derece tahriş edici olan biber ekstresinden solumaları istendi. Maddeyi bir dakika boyunca soluyan deneklerin öksürükleri on dakika boyunca sayıldı. Araştırmadaki kadınların daha kısa sürede ve daha sık öksürdüğü görüldü. Aynı sonuç narenciyelerde bulunan sitrik aside maruz bırakılan deneklerde de elde edildi.
Araştırmacılar kadınların öksürme eşiklerinin neden daha düşük olduğu konusunda kesin bir kanıya sahip değiller; ancak ortaya atılan bir teoriye göre solunum yolları daha dar olan kadınlar bileşiği daha yüksek bir yoğunlukta içlerine çekmiş oluyorlar.
Yayın tarihi: 07.10.2002
614
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.