Sağlık

Kadınlar normal doğumu tercih ediyor

Kadınlar normal doğumu tercih ediyor

Yapılan araştırmalar, anne adaylarının geçmiş yıllardakinin aksine, daha çok normal doğumu tercih ettiğini; doktorların da sorun olmadıkça sezaryenle doğumu önermediğini gösteriyor.

Bolu İzzet Baysal Çocuk ve Kadın Doğum Hastanesi`nde görevli Kadın Doğum Uzmanı Fadıl Ayas, günümüzde sezaryenle yapılan doğumun yerini normal doğumların almaya başladığını belirtiyor.

Hastanede 2002 yılında 2 bin 392 doğum gerçekleştirildiğini bildiren Dr. Ayas, bu doğumlardan 1657`sinin normal, 735`inin sezaryenle gerçekleştiğini vurguluyor.

Bebekte veya anne adayında bir problem meydana gelmedikçe sezaryenle doğumu asla tavsiye etmediklerini kaydeden Dr. Fadıl Ayas, "Bebeğin prematüre (erken) ve sürmatür (geç) doğacağını anladığımız zaman bile normal doğumun gerçekleşmesi için bir süre anne adayına suni sancı serumu takıyoruz. Ancak mecbur kaldığımız zaman sezaryen yöntemiyle doğumu gerçekleştiriyoruz.

Hastaneye başvuran anne adayları ilk olarak acının daha yoğun hissedilmesinden dolayı sezaryen yöntemiyle doğum yapmak istiyor. Biz doğumdan önce anne adayının, ebe hemşirelerimizden oluşan Doğum Rehberlik Servisi`ne katılmalarını sağlıyoruz. Bunun sonucunda kişi doğuma psikolojik olarak hazırlanıyor ve bebeğinin doğduğu anı hissetmek istiyor" diye konuşuyor.

Doğum yapacak anne adaylarının artık daha bilinçli ve genç olması ve bebeklerini normal doğumla dünyaya getirmek istemeleri, hem uzmanlara kolaylık sağlamış oluyor hem de eskisi gibi 35 yaşını geçirmediklerinden, daha sağlıklı bebekler dünyaya getirmelerini de sağlıyor.
Yayın tarihi: 14.01.2003
1123
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.