Sağlık

Kadınlar kalbe dikkat!

Kadınlar kalbe dikkat!

Türkiye'de kadınların kalpten ölüm oranı yüksek. Peki ama neden?

Türk Kardiyoloji Derneği(TKD) Başkanı Prof.Dr.Ali Oto, kalp krizinden ölümlerde kadınların Avrupa şampiyonu olmasını hareketsiz yaşama, obeziteye bağlıyor. Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm üstü olan göbek çevresinin, risk taşıdığını ekliyor.

Türk Kardiyoloji Derneği(TKD) Başkanı Prof.Dr.Ali Oto "Türkiye'de kadınlarının Avrupa'da kalp krizinde şampiyon olması şişmanlık ve beraberinde getirdiği sorunlardan" dedi.

Türk Kardiyoloji Derneği(TKD) Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, tansiyon yüksekliği, damar sertliğine yol açan kan yağı yüksekliği ve şeker hastalığı eğilimini ya da şeker hastalığını, kalp krizine yol açan nedenler arasında sayıyor.

"Tüm dünyada, kadınların kalp krizinden ölüm riski yüksek" diye konuşan Prof. Dr. Ali Oto, bianet'e yaptığı açıklama da, bu riskin Türkiye'de yüksek olmasının nedeni olarak sosyal yaşamdaki hareketsizliği gösteriyor.

"Türkiye'deki kadınlara ilişkin benim gözlemim şu ki, özellikle belirli bir yaştan ve sosyal durumdan sonra kadınlar, kendi bedenlerine bakmayı bir kenara bırakıyorlar. Bunun da yol açtığı obezite, kalp krizinden ölümlerin temel nedenidir."

Şişmanlık kalp krizini davet ediyor

Oto, 40 yaşın üstündeki, her üç kadından birinin obezite sınırında şişman olduğu kanısında.

"Şişmanlık çok önemli bir sorun. 40 yaş üstünde olan kadınların üçte biri hastalık derecesinde şişman. Günümüzde şişmanlık artık estetik bir sorun değil. Beraberinde getirdiği kötülüklerden ötürü, şişmanlığı kalp krizine yol açan bir sorun olarak görüyoruz."

Oto, "Tıp dilinde, metabolik sendrom dediğimiz şey kadınlarda çok sık görülüyor. Kadınlar riski avuç avuç almış oluyor. Birçok risk bir arada. Kroner kalp ve damar hastalığındaki tüm riskleri saydığımız nedenlerle bir arada almış oluyor. Bizim kadınlarımızın kalp hastalıklarına yakalanmalarının başlıca nedenleri bunlar oluyor" diyor.

Türkiye'de kadınlar hareketsiz

Oto, Türkiye'de kadınların kalpten ölüm oranının yüksek olmasının bir başka nedeni olarak da, hareketsizliği gösteriyor.

"Kadınlar çok oturgan. Hareketsiz bir toplumuz Hareketsizlik şişmanlığı; şişmanlık da; kroner kalp hastalığını çağırıyor. Eğer kadın bir de sigara içiyorsa risk oranı daha da yüksek oluyor."

Türk Kardiyoloji Derneği (TKD) Başkanı Prof. Dr. Ali Oto , sorularımıza verdiği yanıtta, menopozun da kadınların kalp hastalığı riskini yükselttiğini söyledi.

Göbek çevresi ölçüsü

Kadın ve erkeklerin, kalp krizine ilişkin, yeni kriterleri arasında gösterilen göbek çevresi ölçüsüne de açıklık getiriyor.

"Şişmanlığın kriterleri var. Vücut kitle indeksi ölçümü bunlar arasında. Boy ve kilonun içinde olduğu parametreler var. Bu nedenle göbek çevresinin değeri bile riski belirleme de önemli diye düşünüyoruz."

Oto, göbek çevresi için kabul edilen ölçüleri de veriyor:

"Erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm üstü olan göbek çevresini, risk faktörü olarak görüyoruz. Tabii bu rakamlar Avrupa toplumu için geçerli. Bizim toplumumuzda rakamlar daha aşağıya çekilmeli."

Oto, "Sigara içmek" nedeniyle kalpten ölüm oranının, kadınlarda az olduğuna ilişkin kanının ise, yanlış olduğunu söyledi.

"Sigara içen kadında, kalp krizi riski daha yüksek. Hem kadın, hem erkek için sigara içmek çok önemli bir sorun ama, örneğin, sigara içen kadında aspirinin kalp krizini önleme, kurtarıcı rolü yok" dedi.

Oto'ya göre, şişmanlık çok önemli bir sorun. Türkiye'de 300 bin ölümden 25 bini şişmanlığa bağlı kalp ve damar sorunlarından oluyor. Son 10 yılda Türk toplumu hızla şişmanlıyor. Şu anda yılda 200 bin kişi kalp ve damar hastalıklarından hayatını kaybediyor. Önlem alınmazsa 10 yılda bu rakam iki katına çıkacak.
Yayın tarihi: 11.09.2005
767
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.