Sağlık

Kadınlar için de prezervatif olduğunu biliyor musunuz?

Kadınlar için de prezervatif olduğunu biliyor musunuz?

Hem istenmeyen gebeliklerden hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklarından aynı anda korunmak isteyen kadınların henüz çok fazla alternatifi yok.

Dr. Kağan Kocatepe

Partnerinden prezervatif kullanmalarını isteyen kadınlar 'ilişkiyi bölüyor', 'his kaybına yol açıyor', 'lateks olduğu için alerji yapıyor' gibi mazeretleri dinlemek zorunda kalıyorlar. Bunu bilen üreticiler de kadınlarıın kullanımı için prezervatif ürettiler.

Kadın prezervatifini ne zaman yerleştirmek gerekiyor?

Bu prezervatif, cinsel ilişkiden 8 saat öncesine kadar vajinaya yerleştirilebiliyor. Yumuşak ve ince poliüretandan üretildiği için vajina duvarlarının ısısını kolay iletiyor. Nemleniyor ve doğal ilişki sağlıyor.

Lateks olmadığından alerjik reaksiyonlara yol açmıyor. Diğer doğum kontrol yöntemleriyle birarada kullanılabiliyor.

Kadın prezervatifinin başlıca özelliklerini sayar mısınız?

17 santimetre uzunluğundaki prezervatif, sadece vajinayı değil, tüm genital bölgeyi koruyarak bariyer koruma yapıyor.

Femidom'un iki halkası var. Daha büyük olan dış halka vücudun dışında kalıyor ve vajina dudaklarının bir kısmını kaplıyor. İç halka, Femidom'un rahim ağzına doğru yerleştirilmesini ve yerinde kalmasını sağlıyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından kadınlar daha büyük risk altında mı?

Kadınlar hastalıkların bulaşması ve seyri bakımından erkeklere göre büyük risk altında. Çünkü vajen iltihaplı salgıların yayılmasını sağlayan bir depo gibi. Mukoza yüzeylerinin daha fazla olması da önemli bir etken.

Dünyada bir günde 100 milyonun üzerinde cinsel temas olduğu tahmin ediliyor. Bunların 910 bini gebelik, 300 bin kadarı ise cinsel yolla bulaşan hastalıklarla sonuçlanıyor.

Hastalığın kadınlarda ilerlemesi önemli komplikasyonlara yol açabiliyor. Hastalıklara bağlı ciddi ve kalıcı sekeller, kısırlık, tümör gelişimine zemin hazırlama, fetus ve yenidoğan sorunları yaşıyorlar.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları anlamak mümkün mü?

Kendiniz veya partnerinizde cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu anlaşılamayabiliyor. Bazen hiç belirti vermiyor ya da rahatsızlık vermeyen hafif belirtiler gösteriyor.

Bu arada tedavi edilmediği sürece, belirsiz enfeksiyonu olanlar bilmeden hastalığı başkalarına bulaştırıyorlar. Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması hastalıktan hastalığa değişiyor. Örneğin bel soğukluğu için günler yeterken, hepatit B ve klamidyoz için haftalar, AIDS için yıllar geçebilir.

En sık rastlanan hastalıklar hangileri?

Herpes, HPV, siğil enjeksiyon HIV/AIDS, Hepatit B ve C, frengi (sifilis), klamidyoz, gonore (bel soğukluğu), uyuz, trichomoniozis, yumuşak şankır vb.

Kadın prezervatifi adet döneminde veya hamilelikte kullanılabilir mi?

Evet.

Yıkayarak tekrar kullanılabilir mi?

Hayır. Erkek prezervatifleri gibi sadece bir kez kullanılır.

Kadın prezervatifleri, rahim içi araçlar ve doğum kontrol haplarıyla aynı anda kullanılabilir mi?

Evet. Ama diyaframla beraber kullanılamaz. Aynı yere yerleştiriliyor.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 10.09.2004
791
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.