Sağlık

Kadının orgazm olmaması genetik

Kadının orgazm olmaması genetik

İngiliz bilim adamlarının yaptığı bir araştırmaya göre kadınların orgazma ulaşamamalarının nedeni, genetik faktörlere bağlı.

Bu iddia, kadında cinsel bozukluğun sosyal ve kültürel faktörlerden, baskılardan kaynaklandığını savunanlara karşı yeni tez oluşturuyor.

Kadın orgazmıyla ilgili çığır açan araştırma, Londra'daki St.Thomas Hastanesi İkiz Araştırmaları ve Genetik Epidemiyoloji Birimi tarafından gerçekleştirildi. Bilim adamları, araştırmayı 19-83 yaşları arasında 3500 yetişkin ikiz kadın arasında yaptılar. Araştırmada tek yumurta ikizi olan kadınların yüzde 31'inde benzer orgazm verileri elde edilirken, tek yumurta ikizi olmayan kadınlarda bu rakam yüzde 10 çıktı. Bu verileri ve tek yumurta ikizlerinin genlerinin tamamının, tek yumurta ikizi olmayanların genlerinin ise sadece yüzde 50'sinin aynı olduğunu göz önünde bulunduran bilim adaları, kadında orgazma ulaşamamanın 'kalıtımsal bir sorun' olduğu ve tamamen dış etkenlere bağlanamayacağı sonucuna vardı. Bu sonuçlar bilimsel olarak onaylandığı takdirde, kadın orgazmı da aynı erkekteki iktidarsızlık gibi tıbbi bir problem olarak kabul edilecek. Böylelikle tedavi yöntemleri geliştirmek mümkün olacak.

Bu çalışmadan önce bir kesim uzman, kadının orgazma ulaşamamasını kültürel ve sosyal nedenlere bağlıyordu. Bu kesim, sıkı aile disiplini, dinsel baskı ve erkeklerin yarattığı sosyal baskı nedeniyle kadınların orgazm olamadığını savunuyordu.

Yayın tarihi: 11.06.2005
1012
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.