Sağlık

Kadında doğurganlığın süresi uzuyor

Kadında doğurganlığın süresi uzuyor

Tıp kitapları, yarım asırdan uzun süredir, kadınların belirli sayıda yumurta hücresiyle doğduğunu ve yumurtaların orta yaşta tükendiğini yazdı. Ancak fareler üzerinde yapılan yeni bir araştırma bunun tartışılabilir bir tez olduğuna işaret etti.

Bilim adamları, farelerin yumurtalıklarında, yetişkinlikte de yumurta hücresine dönüşebilen kök hücreleri buldu. Eğer aynı hücreler kadınlarda da bulunursa bu, menopozun ertelenmesini, yaşlı ya da kanser tedavisinin yan etkisi olarak üretkenliğini kaybeden kadınların bu yetisinin yeniden kazandırılmasını sağlayacak.

Nature dergisinde çıkan makaleye göre, araştırma ekibinin başı, Massachusetts Hastanesi'nden Jonathan Tilly, saptamalarının doğru çıkması halinde kadınlarda doğurganlık ve üreme sisteminin yaşlanmasıyla ilgili teorilerin yeniden incelenmesi gerekeceğini söyledi.

Tilly ve meslektaşları, genç ve yetişkin farelerdeki sağlıklı ve ölen yumurtaların sayısının ölçümünü yaptı. İlk aşamalarda, yumurtaların düşük ama sabit oranda öldüğünü belirlediler. Ancak fareler ilk yetişkinliklerine adım attıklarında, ölen yumurtaların sayısında artış saptandı.

Bu artışı göz önünde tutarak hayvanların yumurta torbalarının birkaç gün ya da haftada boşalacağını düşünen araştırmacılar, ancak farelerin en az bir yaşına kadar üretken kaldığı gerçeğinden yola çıkarak, genç ve yetişkin farelerde yaşlı yumurtalar öldükçe, yumurtalıktaki kök hücrenin yeni yumurta hücreleri oluşturduğunu saptadılar.

Araştırmacılar, bunun olağanüstü bir saptama olduğunu söyledi, ancak kadınların farelerde tespit edilen hücrelere sahip olamayabileceği, sahip olsa bile tedavinin geliştirilmesinin yıllar alabileceği uyarısında bulundu.
Yayın tarihi: 12.03.2004
722
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.