Sağlık

Kadın seven hastalık: MS

Kadın seven hastalık: MS

Daha çok genç kadınları etkileyerek bir anda tekerlekli sandalyeye mahkûm edebilen multipl skleroz'a (MS) karşı öneriler: Tedaviyi aksatmayın, hareket edin, sigara içmeyin, doğal beslenin.

Gençlerin hastalığı olarak bilinen ve yaşamı değil, yaşam kalitesini tehdit eden multipl skleroz (MS) hastalarına, bu alanda dünyaca ünlü doktorlardan uyarılar geldi: İlaç tedavisinin kesilmemesi, atakları ve özürlü kalma tehlikesini azaltır. Aynı zamanda yaşam ve beslenme alışkanlıklarını düzenleyerek MS ile yaşamayı öğrenmeli.
Türkiye'nin ilk kez ev sahipliğini yaptığı, 3 bin doktorun katılımıyla gerçekleştirilen 13. Avrupa Nöroloji Kongresi'nde, Serono firmasının düzenlediği oturumda, MS'de yeni tedavi yaklaşımları tartışıldı. Bilim adamları, "MS'li hastalar, yaşam kalitelerini artırmak için bu hastalıkla yaşamayı öğrenmek zorundalar. Bunun için yapılan pek çok araştırma ve çalışma var. Sonuçlar; interferon tedavilerinin yüksek doz ve sık uygulama ile özürlülüğü yüzde 50 oranında yavaşlattığını ortaya koydu" diyerek ortak görüş bildirdi.
İsviçre Cenevre Üniversitesi Hastanesi'nden Dr. Michel Chafflon,
"Hastalığın henüz çözemediğimiz başlangıç sebepleri dışında, olumsuz çevresel faktörler hasta sayısını artırıyor. Fakat çevresel faktörlerin MS riskini artırdığı gibi henüz kesin bir yargıya varamıyoruz. Nasıl ki, neden kadınlarda ve çalışan insanlarda daha çok olduğunu bilmiyorsak! Kadınlarda daha fazla olmasının, otoimmün (bağışıklık sistemi) bir hastalık olması ve iki cins arasındaki otoimmün sisteminin farklılığından kaynaklandığı düşünüyoruz. Hormonal yapı ile otoimmün sistem arasındaki ilişkiler, MS'nin kadınlarda daha fazla görülmesiyle bağdaştırılabilir" dedi.

'Kendi haline bırakmayın'
MS hastaları kendi haline bırakıldıklarında kısa sürede bakıma muhtaç hale gelebiliyor. Bu durumda hastaların çoğu hayatlarının geri kalan kısmını özürlü olarak geçiriyor. Hastalığın kendi haline bırakıldığında çok hızlı ilerlediğini söyleyen Britanya Kings Cross Hastanesi'nden Dr. Muhammed Şerif, "Günümüzde çok iyi tedavi yöntemleri var. Özellikle interferon tedavileri ile hastaların yaşam kalitesi artıyor. Yürümeleri ve özürlülüğün ilerleyişinin durdurulması tedavinin aksamamasına bağlı" dedi.
Şerif, doğal gıdaların, taze sebze ve meyvelerin hastalığın seyrini
olumlu etkileyebileceğini fakat 'kötü yiyecek' reçetelerinin de olmadığını söyleyerek şöyle devam etti:
"Ayçiçek, zeytinyağı ve doymamış yağ asitleri içeren yağların diyette olmasını öneriyoruz. Beyaz et ve sebze ağırlıklı, hayvansal yağlardan arınmış yiyeceklerin daha yararlı olduğuna ilişkin deneyimler vardır. B12 vitamininin faydasına dair ipuçları vardır. Sigaradan uzak durularak fiziksel ve sosyal aktivitelerin devam ettirilmesi önemlidir."

Türkiye'de 40 bin hasta
MS, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) oluşturan sinirleri kaplayan, sinir iletimini kolaylaştıran ve sinir dokusunu koruyan miyelinin hasarlanması. Zaman içinde bu sinirlerde kopmalar meydana geliyor. MS, genellikle 20-50 yaşları arasında, aktif, eğitimli, genç insanları etkileyen bir hastalık. Kadınlarda, erkeklere göre üçte iki daha fazla görülüyor. Özellikle 40 yaşın altındaki genç erişkinlerde işlevsel kısıtlılığa yol açan en yaygın nörolojik hastalık. Bulaşıcı değil.
Dünyada 3 milyon, ABD'de 300 bin, Britanya'da 70 bin, Türkiye'de ise 40 bin multiple skleroz hastası olduğu tahmin ediliyor.


Yayın tarihi: 19.07.2003
592
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.