Sağlık

Kadın doktorlar hastalarıyla daha çok ilgileniyor

Kadın doktorlar hastalarıyla daha çok ilgileniyor

ABD'de yapılan bir araştırmada, kadın doktorların erkek meslektaşlarına oranla hastalarına daha çok zaman ayırdıkları ve ilgilendikleri belirlendi. Journal of American Medical Association'da yayınlanan araştırmada,kadın doktorların hastalarına ortalama 2 dakika ya da yüzde 10 daha fazla zaman (21 dakikaya karşı 23 dakika) ayırdıkları saptandı.

Kadın doktorların ayrıca hastalarıyla görüşmelerinde onların psikolojik durumuna daha çok odaklandıkları ve hastaların hisleri, aile-iş durumlarıyla ilgilendikleri belirlendi. Araştırmada, kadın doktorların hastalarına gülümsemek, başını sallamak gibi hareketlerle sözlü olmayan, olumlu elektrik yaydıkları da ortaya çıktı.

Araştırmayı kaleme alan Dr. Deborah L. Roter, daha önce yapılan araştırmalarda, doktorların iletişimdeki yetenekleriyle hastanın tatmin olması, verilen ilaçları düzenli alması ve tedaviye uyması, psikolojik sağlığının artması arasında ilişki olduğunun saptadığını hatırlattı.

Erkek kadın-doğum uzmanlarının hastalarıyla yakınlık kurma olasılıklarının kadın meslektaşlarına oranla daha fazla olduğu da araştırmada saptandı. Ancak bunun, kadınların kadın jinekologları tercih etmeleri nedeniyle, kadın doktorlarla rekabet ortamındaki erkek doktorları hastalarıyla daha iyi iletişim kurmaya zorlamış olmasından kaynaklanabileceği belirtiliyor.

Araştırmalar, kadınların kendileri hakkında çevrelerine daha kolayaçıldıklarını, bunun da karşılarındakilerin de açılmasını ve böylece erkeklere oranla daha sıcak ilişki kurmalarını sağladıklarını gösteriyor.

Yayın tarihi: 14.08.2002
855
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.