Sağlık

Kadın doğuştan stresli

Kadın doğuştan stresli

Kadınları strese sokan bir tek erkekler değilmiş! Östrojen hormonu, beyni strese karşı daha duyarlı hale getirerek kadınların sinirli ve depresyona yatkın olmasına yol açıyor

Kadınların sinirli olduklarında suçu hormonlarına atmaları, bayat bir bahane değilmiş. Östrojen hormonu kadınları strese karşı duyarlı, sinirli ve depresyona yatkın hale getiriyor.

Amerikalı bilim adamları kadınlık hormonu östrojenin beynin strese karşı duyarlılığını artırdığını, kadınların bu nedenle stres ve stresten kaynaklı sorunlara daha dayanıksız olduğunu ortaya koydu.

Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmaya göre depresyon ve posttravmatik rahatsızlıkların kadınlarda görülme oranı erkeklere göre iki kat fazla. Ancak bu rahatsızlıklardaki kadınlarla erkekler arasındaki farkın, ergenlik çağında başlayıp menopozdan sonra kaybolmasından yola çıkan Yale Üniversitesi'nden Becca Shansky ve ekibi, östrojenin stres üzerindeki etkisini araştırdı.
Bilim adamları fareleri farklı derecelerde strese tabi tutup ardından kısa zamanlı hafızalarını test etti. Yoğun strese maruz bırakılan erkek ve dişi fareler hafıza testinde kötü performans gösterdi. Az düzeyde strese tabi tutulan erkek ve dişi farelerin pek etkilenmediği görüldü. Ancak iki cins arasındaki fark orta düzeyde stres uygulandığında ortaya çıktı:

Menopozda eşitleniyor

Orta düzeyde stres erkek farelerin performansını etkilemezken, bazı dişi farelerin performanslarında ciddi bir düşüş görüldü. Uzmanlar, testten en kötü sonucu alan dişi farelerin östrojen seviyelerinin çok yüksek olduğunu saptadı. Ayrıca, yumurtalıkları alınmış, yani kanlarında östrojen olmayan dişi farelerin strese erkek farelerle aynı tepkiyi verdikleri görüldü.

Östrojenin beyne etki nedeni henüz tam bilinmiyor, ancak yeni bilgiler
ışığında strese karşı yeni tedaviler geliştirilmesi umuluyor.

Bild der Wissenschaft
Yayın tarihi: 27.01.2004
870
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.