Sağlık

Kadın cinsellikteki tutkuyu kaybederse

Kadın cinsellikteki tutkuyu kaybederse

Günlük yaşamın monotonluğu, iş stresi, çalışma yaşamının ağır koşulları, çözümü imkansız gibi görünen problemler, insanın üzerinde hiç ummadığı bir baskı yaratıyor. Bu baskının etkileri, başta cinsel yaşam olmak üzere her açıdan kişiyi olumsuz yönde etkiliyor.

Yapılan araştırmalar, 18 – 40 yaş arasındaki kadınlardaki cinsel isteksizlik oranının arttığını gösteriyor. Bunun birçok sebebi olabiliyor. Ancak uzmanlar en önemli nedenin yoğun iş stresi ve yorgunluğa bağlı olduğu konusunda hemfikir.

İş yaşamıyla ev yaşamı arasındaki sorumluluklardan bunalan ve kendini çıkmazda hisseden kadınlar, cinselliği yaşayamıyor. Eşleri kendisine dokunmadığı sürece, kendilerinden bu yönde bir talep gelmiyor.

Çiftler arasında bu tür konuların konuşulamaması da sorunun büyümesine yol açıyor. İletişim eksikliği yaşayan çi ftler aralarında uyumu sağlayamadıkları için, cinsel anlamda da birbirlerine uyum sağlayamıyorlar.

Sadece hayatta deil cinsel ilişkideki monotonluk da çiftlerin mutlu bir cinsel birliktelik sürdürmesini engelleyebiliyor. Zaman zaman bazı değişiklikler yapmak, partnerin vücudunda en çok zevk aldığı noktaları, erojen bölgelerini keşfetmek, bu noktaları uyarmak etkili olabiliyor. Temizliğine ve bakımına özen göstermemek de cinsel ilişkideki aksaklığın nedeni olabileceğinden bu konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Burada kadına da çok büyük görev düşüyor. Kadınların yüzde 99'u önsevişmeden daha çok zevk alırken, erkekler bu devreyi kısa tutarak kadının yeterince tatmin olmasını ve zevk almasını engelleyebiliyor. Dolayısıyla kadının rahatsızlık duyduğu konuları eşine belirtmesi ve soruna birlikte çözüm bulma yoluna gidilmesi, sağlıklı bir cinsel yaşamın anahtarını oluşturuyor.
Yayın tarihi: 19.01.2003
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.