Sağlık

Kadavradan böbrek nakli daha fazla yaşatıyor

Kadavradan böbrek nakli daha fazla yaşatıyor

Kadavradan böbrek nakledilen hastaların, kalbi hala çalışan vericiden böbrek nakledilen hastalara göre daha fazla yaşadıkları belirlendi. Araştırmada, beyni ölen ve kalp atışları duran kişiden böbrek nakledilen hastaların 10 yıl yaşama şansı yüzde 79 olarak belirlendi. Bu oran, beyni ölen, ancak kalbi atmaya devam eden kişilerden böbrek nakledilen hastalarda yüzde 77 oldu.

New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırma, İsviçreli doktorlar tarafından, böbrek nakli yapılan 250 hasta üzerinde 15 yıl süreyle yapıldı.

Beş yıllık süre sonunda, kadavradan böbrek nakledilen hastaların yüzde 84'ünde böbreğin hala çalıştığı, bu oranın, beyni ölen, ancak kalbi çalışan vericiden böbrek nakledilen hastalarda yüzde 83 olduğu belirlendi.

Bazı doktorlar, beynin ölmesi ve kalbin durmasından sonra, oksijensiz kalan böbreğin hasara uğrayabildiğini, bu şekilde organ nakledilen hastanın daha az yaşayabildiğini savunmuşlardı. Yeni araştırma, bu konudaki şüpheleri ortadan kaldırdı.
Yayın tarihi: 29.07.2002
875
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.