Sağlık

Kaçak evcil hayvanlar sağlığı tehdit ediyor

Kaçak evcil hayvanlar sağlığı tehdit ediyor

Yurtdışından kaçak olarak Türkiye´ye sokulan evcil hayvanların taşıyabileceği hastalıkların, diğer hayvanlar ile insanların sağlığı için tehlikeli olabileceği bildirildi.

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi İç Hastalıklar Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tamer Dodurka, yurtdışından Türkiye´ye kedi ve köpek gibi hayvanların yanı sıra papağan gibi kanatlı ve maymun, bukalemun gibi 'egzotik' hayvanların da kaçak olarak sokulduğunun bilindiğini söyledi.

Kedi ve köpeklerin daha çok Rusya, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden, diğer hayvan türlerinin ise Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinden yurda getirildiğini anlatan Prof. Dr. Dodurka, şöyle devam etti:

'Ucuz hayvana talep olduğu müddetçe, kaçak yollarla hayvan getirilmesini engellemek mümkün değil. Yurtdışından getirilen kedi ve köpekler, çeşitli hastalıklar taşıyabiliyorlar. Egzotik hayvanlar ise çoğunlukla doğadan yakalanmış hayvanlar ve birçok risk barındırıyorlar.

Maymunların ve egzotik hayvanların birçoğunun, bu şekilde doğadan koparılarak getirilmeleri, satılmaları, 'Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme´ye (CITES) göre yasaklanmıştır.'

Prof. Dr. Dodurka, kaçak getirilen hayvanların genellikle yavru oldukları için aşıları bulunmadığını ifade ederek, 'Yurtdışından sağlık kontrolü yapılmadan ülkeye sokulan hayvanlar, bazı hastalıklar getirebilir. Bu hastalıklar, diğer hayvanlar ve hatta insanlar için tehlikeli olabilir' dedi.

Kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar dışındaki hayvanların daha büyük risk taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Dodurka, özellikle kanatlı hayvanların taşıdıkları viral hastalıkların çok daha fazla bulaşıcı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Dodurka, bu hastalıkların belli bir kuluçka süresi olduğunu, hayvanı satın alırken anlaşılamayacağını, daha sonra ortaya çıkabileceğini dile getirdi.
Yayın tarihi: 26.05.2003
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.