Sağlık

İyotsuz tuz, zeka geriliğine sebep oluyor

İyotsuz tuz, zeka geriliğine sebep oluyor

İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Zeren Nohutçu, iyotsuz tuzun zeka geriliğine sebep olduğunu belirterek, vatandaşları "iyotsuz tuz kullanmamaları" konusunda uyardı.

İyot eksikliğinin, "zeka geriliği" başta olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açtığını belirten Dr. Nohutçu, "İyot, insan ve hayvanların gelişmesi için gerekli temel maddelerden biri. Bir yetişkinin, günde 150 mikrogram iyot alması gerekmektedir. Vücuda yetersiz iyot alınması durumunda, yeterli tiroid hormonu yapılamamakta ve genel olarak (İyot Yetersizliği Hastalıkları) adı verilen ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır" diye konuştu.Nohutçu, eksikliğinde "zeka geriliği" gibi kalıcı hasara yol açan iyotsuz tuzun vücuda dışardan verilmesiyle bu hastalıkların önlenebileceğini belirterek, sofra ya da yemek tuzuna iyot eklenmesi, ekmeğe iyodür veya iyodat katılması, ağızdan veya enjeksiyonla iyotlu yağ kullanılması, içme suyunun iyotlanması gibi yöntemlerle bu hastalıkların önlenebileceğini kaydetti.

İyot eksikliğinde ortaya çıktığı bildirilen sağlık sorunları ise şöyle: "Guatr, tiroid bezinin çalışmaması sonucu gelişen durumlar, düşükler, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı, doğumsal bozukluklar, zeka geriliği, kas ve iskelet sisteminde gelişme geriliği, kısa boyluluk, fiziksel gelişim yetersizliği, adolesan dönemi gecikmesi, üreme fonksiyonlarında yetersizlik."
Yayın tarihi: 15.08.2003
921
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.