Sağlık

İyot ihmale gelmez!

İyot ihmale gelmez!

İyot eksikliği guatr, zeka geriliği ve gelişim bozukluğunun yanı sıra ölü doğumlara da yol açabiliyor...İnsan vücudunun çok az miktarda iyota gereksinim duymasına rağmen, iyot eksikliğinde birçok ciddi hastalık ortaya çıkabiliyor.

Vücudun ihtiyacı olan iyotun en çok içme sularından karşılanabildiğine dikkati çeken Kayseri Sağlık Müdürü Dr. İzzet Kavafoğlu, şunları söyledi:

''İyot, vücutta çok az bulunan ve troid hormonlarının yapılması için gerekli olan bir mineraldir. Troid hormonları ise normal büyüme ve gelişmeyi, beynin normal çalışmasını, sinir sisteminin çalışmasını sağlar, vücut ısısını ve enerjisini kontrol eder. Yeterli seviyede iyot alınamadığı zaman troid bezleri işlevlerini yerine getiremez ve bunun sonucunda özellikle çocuklarda guatr, zeka geriliği, büyüme ve gelişme geriliği, sağırlık, dilsizlik, konuşma bozuklukları, cücelik, kas hastalıkları; gebelikte ise erken doğum, düşük ve ölü doğum gibi birçok ciddi sağlık sorununa yol açabilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan iyot yediğimiz besinlerden ve en çok içme sularından sağlanır. Bazı bölgelerdeki içme suları ise iyot bakımından fakirdir.''

İYOTLU TUZ KULLANMAK YETERLİ

Kavafoğlu, iyotun içme suları ve besinlerden yeterli seviyede karşılanamadığı durumlarda, iyotlu tuzun bu eksikliği gidermeye yettiğini belirtti.

Sadece iyotlu tuz kullanarak vücudun ihtiyacının karşılanabileceğini hatırlatan Kavafoğlu, şunları kaydetti:

''İyotlu tuz güneş ışığı görmeyecek şekilde paketlenmelidir, güneş ışığı tuzun iyot etkisini azaltır. Yiyecekler pişirilmeden önce tuz atılırsa veya pişirme suyu dökülürse iyot içeriği azalır, bu nedenle yemekler piştikten sonra tuz ilave edilmelidir. İyotlu tuz kullanımı halk arasında yaygınlaştırılmalı, yemeklerde diğer tuzların kullanımından kaçınılmalıdır.''
Yayın tarihi: 25.06.2003
605
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.