Sağlık

İyileşmeyen yaralarınıza...

İyileşmeyen yaralarınıza...

Özel sektördeki ilk 'Yara Tedavi Merkezi' Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi'nde açıldı.

İyileşmeyen yaralar için özel merkez
Merkezi açan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Tuğrul Kihtir, 'İyileşmeyen, zor iyileşen ya da tekrarlayan yaraların tanı, bakım ve tedavisiyle uğraşıyoruz' dedi.

Amerika'da genel cerrahi, yoğun bakım ve plastik cerrahi konusunda ihtisas yaparak 16 yıl çalıştıktan sonra Türkiye'ye dönen Dr. Tuğrul Kihtir, yara bakımındaki modern ve yeni tedavi uygulamalarını ülkemizde de yerleştirmeyi hedeflediğini söyledi. Amerikan Ulusal Yara Bakım Derneği'nin(American Wound Care Assaciation) üyesi olan Kihtir, yaraların çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıktıklarını belirterek bu nedenleri şöyle sıraladı:

İşbirliği halinde çalışıyoruz

'Bacaklardaki ileri dereceli varisler ya da toplardamar yetersizlikleri, şeker hastalığı, kemik infeksiyonu, radyoterapiye bağlı yumuşak doku hasarı, böbrek yetmezliğine bağlı yaralar, mantar infeksiyonları, yanıklar, travmalar ve deri kanserlerinin oluşturduğu yaralar.'

Dr. Kihtir, bacaklardaki toplardamardaki kan akımının bozulmasıyla ortaya çıkan damar yetmezliğinin nedenini, toplumun yüzde 40'ında görülen varisli damarlar ile derin damarlarda oluşan pıhtılar olarak açıkladı. Bu yetmezlik sonucunda bacakta şişlik ve ağrı ortaya çıktığını, renginin koyulaştığını ve zamanla zor iyileşen, tekrarlayan ülserler görüldüğünü belirtti. Yara tedavisinde diyabet, beslenme, fizik tedavi, dermatoloji, damar cerrahisi uzmanlarıyla işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen Kihtir, tedavi hakkında şöyle konuştu: 'Cerrahi yöntemlerin yanı sıra yara iyileşmesini uyaran ilaçlar, hiperbarik oksijen tedavisi, doku iyileşmesine katkısı olan özel pomadlar kullanıyoruz.'
Yayın tarihi: 19.11.2005
626
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.