Sağlık

İyileşme yoksa ödeme yok!

İyileşme yoksa ödeme yok!

Bu yıl Türkiye'de 50. yılını doldurmaya hazırlanan Bayer Türkiye, sağlık sektöründe bir devrim niteliği taşıyan "İyileşme Yoksa, Ödeme Yok" sistemini başlatıyor.

Avrupa Birliği'ne üye çeşitli ülkeler, ABD ve İskandinav ülkelerinde başarıyla uygulanan bu sistem, temelinde insanları sağlık konusunda doğru yönlendirme yapmak amacıyla oluşturulmuş bir mekanizmadır.

Özellikle uygulandığı gelişmiş İskandinav ülkelerinde bu çalışmanın olumlu sonuçlar verdiği görülmektedir. Bu ülkelerde, doktor denetiminde tedavi gerçekleştirildiği ve reçete uygulaması çok yaygın olduğu için tedavide başarı oranı son derece yüksektir.

Hastaların hakları olduğu noktasından yola çıkılarak hazırlanan "Money Back Guarantee" (İyileşme Yoksa, Ödeme Yok) sisteminin, ülkemizde ereksiyon sorunu tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi sosyal sağlık kurumları tarafından geri ödeme kapsamında olmayan ilaçlar konusunda halkımıza büyük faydalar sağlayacağı düşünülmektedir. Özellikle bu tür ilaçlar kulaktan dolma bilgilerle kullanıldığından, zaman zaman sorunlar çıkmakta ve ilaç firmalarına yönelik bir güvensizlik ortamı oluşmaktadır.

Bayer'in geçen yıl sonunda Türkiye'de piyasaya çıkardığı ve bedeli sosyal sağlık kurumları tarafından ödenmeyen ereksiyon tedavisinde kullanılan ilacı ile başlayacak olan sistemin, hasta ve ilaç firması arasında güveni tekrar oluşturacağına inanılmaktadır. Doktorunun tavsiye ettiği şekilde ve reçetesine uygun tedaviyi uygulayan ancak tedavi ile iyileşme kaydedemeyen hastalara, söz konusu ilacın ücreti iade edilecektir.

"İyileşme Yoksa Ödeme Yok" sistemi nasıl çalışacak?

1. Hasta önce uzman doktora gidecek (ürolog,dahiliye uzmanı veya endokrinolog)

2. Doktorun reçetesindeki tedaviyi hiç eksiksiz uygulayacak.

3. Tedaviden istenilen başarı elde edilemezse hasta tekrar doktorunu ziyaret edecek ve doktordan ya da eczaneden temin edebileceği "Hasta para iade garantisi" belgesini doldurup doktoruna onaylatacak.

4. Doktorundan almış olduğu reçetenin aslını, doldurulmuş olan hasta para iade garantisi formunu, reçete sahibinin kimlik fotokopisinin aslını, ilacı aldığı eczanenin kestiği satış fişinin aslını, kullanmış olduğu ilacın kutusunu ve boş da olsa blisterini formda belirtilen adrese gönderecek.

5. Doktorun bu belgeyi onayladığı tarihten sonra en geç 2 hafta içerisinde yollanan formalara yönelik geri gönderim 3 hafta içerisinde hastalara yapılacaktır.

AB'ye girmeye hazırlanan ülkemiz sağlık sektörü için hem sosyal hem de hastanın haklarının korunması açısından büyük önem taşıyan proje Ekim 2005 tarihinde başlatılacak.
Yayın tarihi: 11.10.2005
542
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.