Sağlık

İyi uyku anılarınızı hem koruyor hem de çoğaltıyor

İyi uyku anılarınızı hem koruyor hem de çoğaltıyor

İyi bir gece uykusu, hareketli geçen gün içinde yitirilen anıları yenileyerek çoğaltabiliyor.

Nature dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, uyku, biyolojik depolama sürecinde anıları koruyup, onları beynin karmaşık devrinde pekiştirebiliyor.

Chicago Üniversitesi bilim adamları, bulguların, öğrenme sürecini etkileyebileceğini ve ileride hafıza kaybı gibi akli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabileceğini belirterek, araştırma kapsamında üniversite öğrencilerini bazı işleri yapmaları için eğittiklerini, daha sonra onlardan bu bilgileri iyi bir gece uykusu ve uykusuz bir geceden sonra hatırlamalarını istediklerini bildirdi.

Chicago Üniversitesi'nin araştırmasında, mekanik olarak seslendirilen bunaltıcı bir konuşmayı dinledikten sonra iyi bir gece uykusu çeken deneklerin ileride, uyumayanlara oranla daha çok kelime anladığı belirtildi. Nörobiyoloji Profesörü Daniel Margoliash, herkesin, hayatında birçok kez yatağa kafasında bir sorunla girip, sabaha çözümü bulmuş halde uyandığına işaret ederek, gün içinde çok sayıda anı kazanılması sırasında bazı detayların yitirildiğini, ancak beynin uyku sırasında anıları yeniden düzenleyerek sınıflandırdığını kaydetti.
Yayın tarihi: 10.10.2003
382
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.