Sağlık

İyi kolesterole dikkat!

İyi kolesterole dikkat!

Kalp krizinin önlenmesinde kötü kolesterolün (LDL) yanı sıra iyi kolesterolün (HDL) dikkate alınması gerektiği hep söylenir. İyi kolestrol kalp krizine karşı mutlak koruma sağlamıyor.

İyi kolesterol ne kadar iyi?

Kolesterole dair bilinenler, yeniden gözden geçiriliyor. Kalp krizini önlemek için kötü kolesterolün (LDL) yanı sıra dikkate alınması gerektiği söylenen iyi kolesterolün (HDL) ne kadar "iyi" olduğu sorgulanıyor ve kötü kolesterolü etkisiz hale getirip getirmediği araştırılıyor. Kötü kolesterole ilişkin son araştırmalar ve yeniden belirlenen oranlar akıl karıştırıyor. Yeni araştırmalara göre "iyi kolesterol kalp krizine karşı mutlak koruma sağlamıyor."

The New York Times Gazetesi'nin haberine göre kolesterola ilişkin yeni tartışma, geçen hafta ve önceki hafta kötü kolesterol konusunda yayınlanan iki araştırmadan kaynaklanıyor. Bu araştırmalardan birinde Ulusal Kalp-Akciğer ve Kan Enstitüsü'nden Dr. Bryan Brewer, kötü kolesterolün 60-70 miligram/desilitreye düşürülmesinin çok önemli olduğuna işaret ediyor. Kötü kolesterolde şimdiye kadar 100 mg/desilitre ideal, 100-129mg/desilitre ideale yakın veya biraz üstü olarak kabul ediliyordu.

Kalbi koruyor mu?

Yakın zamana kadar "Ne kadar çok iyi kolesterolünüz (HDL) varsa, o kadar iyidir" görüşü yaygındı. Ama Pennsylvania Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Daniel Rader, şu açıklamayı yapıyor: "HDL genelde iyidir; ama bu, kalp hastalıklarına karşı mutlak bağışıklık sağlayacak kadar güçlü olduğu anlamına gelmiyor. Hastanın iyi kolesterolü yüksek, ama pek işe yaramıyor. Böylece bu tür hastalar kalp hastalıklarında savunmasız oluyor. HDL'nin basit bir şekilde ölçülmesi, iyi kolesterolün yüksek çıkmasının iyi ya da kötü olduğuna dair bir ipucu vermiyor."

Baylor Tıp Fakültesi'nden Dr. Christie Ballantyne ise "Her klinikte iyi kolesterolü yüksek olup da kalp hastalığına yakalananlara rastlanıyor. Hatta kötü kolesterol, iyi kolesterolü ezip geçebilyor. Erkeklerde iyi kolesterol oranı 40-50 mg/desilitre, kadınlarda 50-60 miligram/desilitre" hatırlatmasını yapıyor. Araştırmada 60 yaşındaki Thomas E. Siko örneği veriliyor. Ohio'da yaşayan Siko'nun hem annesi, hem babasında kalp hastalığı olmasına karşın iyi kolesterolü 72, kötü kolesterolü 121. Siko'ya kolesterolü düşürücü bir ilaç da verilmiyor. Geçen yıl hazımsızlık nedeniyle doktora başvuran Siko'ya by-pas yapılıyor. Artık kolesterolü dengeleyici ilaç kullanıyor ve her gün 4 mil koşabilecek kadar kendisini iyi hissediyor.
Yayın tarihi: 16.03.2004
1480
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.