Sağlık

İyi kolesterol nasıl yükselir

İyi kolesterol nasıl yükselir

Düşük düzeydeki iyi kolesterolü (HDL) arttırmanın önemi geç de olsa anlaşıldı.

Biz doktorlar, artık LDL kolesterolünüzü azaltmak kadar HDL kolesterolünüzü arttırmakla da ilgiliyiz. Halk arasında 'faydalı' ya da 'iyi' olarak nitelenen kolesterolünüzü (HDL) arttırmanız, zararlı ya da kötü kolesterolünüzü (LDL-Kolesterol) azaltmanız kadar önemlidir. İyi huylu HDL kolesterol, bir 'damar zararlısı' olan kötü huylu LDL kolesterolünüzün oluşturduğu tıkayıcı-daraltıcı aterosklerotik plakaları küçültmekte, yağlı birikintiler damar duvarından hemen uzaklaştırarak damarlarınızın temiz kalmasını sağlamaktadır. Damarlarınızın yağlı plakalarla kirlenmesini önlemeye çalışan bir temizlik işçisi gibi çalıştığından 'çöp işçisi kolesterol' olarak da tanımlanır.

Sabır ve çaba istiyor

Faydalı kolesterolünüzü artırmaya çalışın, ama bu artışın kolay gerçekleşeceğini de sanmayın. Uzun süreli gayretlerinizin HDL kolesterol düzeyinde sadece 3-5 mg'lık minik artışlar sağlayabileceğini unutmayın. Bu küçük artışların bile koroner kalp hastalığından korunmada size ciddi avantajlar sağlayacağından ise kuşku duymayın. Araştırmalar, HDL kolesterolde her yüzde 1'lik artışın kalp krizi riskini yüzde 1-3 oranında azalttığını gösteriyor. HDL kolesterolü düşük olanların koroner kalp hastalığına yakalanma olasılıkları, faydalı kolesterolün yükseldiği ölçüde azalıyor.

Mevcut ilaçlar etkili

Ruhsat almayı bekleyen HDL kolesterolü yükselten yeni ilaçlardan yararlanana kadar, eldeki mevcut ürünlerden faydalanmaya çalışmak mümkündür. Bu amaçla kullanılan ilaçların çoğu fibrik asit/fibrat grubundan moleküllerdir. Çok kullanılan trigliserid düşürücü gemfibrozilin iyi bir HDL kolesterol yükselticisi olduğu biliniyor. Gemfibrozilini uzun süreli kullananlarda HDL kolesterolde yüzde 15-20'ye varan bir artış gözlenebiliyor. Niasin de etkili bir HDL kolesterol yükselticisidir. Bu iki ürünün yaygın olarak kullanılamamasının nedeni, her iki ilacın yan etkileri nedeniyle kullanımlarındaki zorluktur. Gemfibrozil karın ağrısı, gaz, ishal gibi sorunlara, niasin ise ateş basması ve yüzde kızarmalara yol açabilmektedir.

Yeni ilaçlar bulundu

Çok etkin ve yan etkileri oldukça az HDL yükseltici yeni ilaçlar bulunmuştur. Bu ilaçları 3-5 yıl içinde reçetelerimize yazabileceğimizi umuyoruz. İşte o zaman kolesterol sorununu çözmede ve koroner kalp hastalığı ile savaşta müthiş bir zafere imza atmış olacağız. Şimdilik neredeyse LDL kolesterolü statin grubu ilaçlarla düşürmekle sınırlı olan başarımızı, HDL kolesterolü arttıran ürünlerle zirveye taşıyacağız.

Apo A-1 Milano

Yeni bir ürün olan 'Apo A1-Milano' isimli ürünün damar yoluyla haftalık uygulamaların sadece 1 haftada damar tıkayıcı aterosklerotik plaklarda yüzde 4-5 oranında küçülmeyi başardığı sapt anmıştır. Kısacası gelecek umut vericidir. Siz bu sürede ayakta kalmaya, koroner arterlerinizi iyi korumaya bakın ve şimdilik hiçbir yan etkisi olmayan bilinen yöntemlerden faydalanmaya çalışın: Bol bol yürüyüş yapın, düzenli ve ılımlı egzersizlerden yararlanın, alkolü iyice azaltın, günde 1 (kadınsanız) veya 2 (erkekseniz) bardak kırmızı şarapla sınırlayın. Saf üzüm suyundan, omega-3 zengini gıdalardan faydalanın. Fazla kilolarınızı süratle atın.

Riskiniz fazla ise

HDL kolesterolünüz yüzde 35 mg'dan daha düşükse faydalı kolesterolünüzü arttırmanın yollarını arayın. Doktorunuzla iyi bir işbirliği yapın. Önerilerini dikkatle uygulayın. Özellikle damar sertliği yönünden olumsuz bir genetik mirasınız varsa (ailenizde veya sizde şeker hastalığı, hipertansiyon, erken yaşta oluşan kalp krizleri ve felçler varsa sık görülüyorsa, özellikle 50 yaşından önce kalp krizi geçiren yakın akrabalarınız varsa) sadece LDL kolesterolünüzü azaltmakla kalmayın, işinizi asla şansa bırakmayın, HDL kolesterolünüzü artırmaya bakın!

Aklınızda olsun

HDL kolesterol düzeyinin yüzde 35 mg'dan daha düşük olması riskinizi çok yükseltiyor. Erkekseniz yüzde 45 mg, kadınsanız yüzde 50 mg'dan yüksek HDL kolesterol değerlerinin daha uygun olduğunu unutmayın!

Bunları hemen yapın

Düzenli egzersiz yapın (aerobik egzersizler)

Resveratrol ve opc'den yararlanın (üzüm suyu)

Sigarayı bırakın

Fazla kilolardan kurtulun

Omega 3 tüketiminizi çoğaltın

Bilgi

50'sinden sonra 2 yılda bir kolesterol testi

20 yaş sonrasında iki yıl ara ile, 50 yaş sonrasında her yıl kolesterol düzeylerinizi kontrol ettiriniz. Kolesterol testleri için damarlarınızdan alınan kan örneği analiz edilecektir. HDL kolesterol ve trigliserid ölçümleri için 12 saat aç kalmalısınız. Toplam kolesterole bakılacağında aç veya tok olmanız fark etmez ama siz yine de bu testi aç karnına yaptırın. LDL kolesterol doğrudan ölçülmez, hesaplanarak belirlenir.

Hürriyet / Osman Müftüoğlu
Yayın tarihi: 21.06.2005
1513
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.