Sağlık

İstenmeyen gebeliği önleyen 'Ertesi Gün Hapı' artık Türkiye'de

İstenmeyen gebeliği önleyen 'Ertesi Gün Hapı' artık Türkiye'de

Korunmasız cinsel ilişki sonrası en geç 72 saat içinde kullanıldığında yüzde 75-95 arasında koruma sağlayan "Acil Doğum Kontrol Kiti", Türkiye'de satışa sunuldu.

Bu ay itibariyle eczanelerde satışına başlanan ve ABD dışında AB ülkelerinin hepsinde kullanılan ve "Ertesi Gün Hapı" adı olarak da adlandırılan "Acil Doğum Kontrol Kiti", bir "hasta bilgi kılavuzu", bir "gebelik testi" ve "4 adet hap"tan oluşuyor. Haplar, korunmasız cinsel ilişki sonrası en geç 72 saat içinde kullanıldığında yüzde 75-95 arasında koruma sağlıyor. Kit içindeki ilk iki hapın en geç 72 saat içinde alınması, diğer iki hapın da bundan 12 saat sonrası alınması gerekiyor. Sürekli bir korunma yöntemi olarak önerilmeyen bu yöntem, damar tıkanıklığı ve yüksek tansiyonu olan kişilere tavsiye edilmezken, yan etkilerinin de oldukça az olduğu belirtildi. Hapın bilinen ya da şüpheli bir gebelik varsa alınmaması, bu durumda kit içindeki gebelik testinin kullanılması öneriliyor.

Kitin özellikle cinsel birleşme sırasında herhangi bir yöntem kullanılmaması, prezervatifin yırtılması ya da delinmesi, rahim içi aracın yerinden çıkması, geri çekmede hata, doğum kontrol haplarının unutulup alınmaması ve tecavüz gibi olaylar sonrasında kullanılabileceği belirtildi.

"Acil Doğum Kontrol Kiti", 18 milyon liradan satışa sunuldu. Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Türkiye'de yılda yaklaşık 2 milyon gebeliğin meydana geldiğini ve bunların yaklaşık 300 bininin de kişilerin kendi istekleriyle düşükle sonlandığını söyledi.

Yapılan araştırmalara göre Doğu Anadolu'da insanların ortalama 3 çocuk istemesine rağmen 5 çocuk sahibi olduğunu, İç Anadolu'da da bu rakamın 2 çocuğa 3 çocuk olduğunu belirten Prof. Dr. Şatıroğlu, genel olarak bölgelere bakıldığında, çocuklu kadınların ortalama yüzde 65'inin artık çocuk istemediğini ifade ettiğini belirtti. Prof. Dr. Şatıroğlu, Türkiye´de herkesin yöntemleri bilmesine rağmen etkili doğum kontrol yöntemi kullanma oranının yüzde 37.7 olduğuna dikkat çekti.


Yayın tarihi: 12.12.2003
809
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.