Sağlık

İşte beynin komuta merkezi

İşte beynin komuta merkezi

Beyindeki görev dağılımından sorumlu olan bölge keşfedildi. Beynin ön kısmında yer alan bu bölge, iki taraf arasındaki iletişimi sağlıyor. Uyarıların hangi bölüme gideceğine bu komuta merkezi karar veriyor.

Beynin komuta kontrol merkezi tespit edildi.
Alman ve Britanyalı bilim adamlarından oluşan bir ekip, beyindeki görev dağılımından sorumlu olan bölgeyi keşfetti. Uzmanlar bu keşifle, örneğin beyin kanaması sonucu beyinlerinin bir bölümü işlevini yerine getirmeyen hastalara yardımcı olabilmeyi umuyor.

Bir grup denekten, birer harfi kırmızıya boyanmış olan kısa kelimelere bakmaları istendi. Aynı esnada her bir denekten farklı sorunları çözmeleri istendi. Örneğin bir denekten, A harfini içeren başka kelimeler sıralaması (beynin sol tarafı harekete geçirildi), diğer bir denekten kırmızıya boyanmış harfin sağda mı yoksa solda mı olduğunu (beyni sağ tarafı harekete geçirildi) söylemesi istendi. Denekler soruları cevaplarken beyin faaliyetleri MR tomografisiyle görüntülendi.

Uyarıları iletiyor

Araştırmacılar, iki bölümün, beynin ön tarafında bulunan bir bölge aracılığıyla iletişim kurduğunu, uyarının hangi bölüme iletileceğine bu bölümün karar verdiğini saptadı.

Araştırma ekibinden Almanya'daki Aachen Üniversite Hastanesi'nde görevli Gereon Fink, sonuçları şöyle açıkladı:
"Beyne bir uyarı/bilgi geldiğinde, bu uyarının beynin hangi bölümüne gideceği, uyarının/bilginin ne işe yaradığına bağlı. Bir kelime bazen beynin sağ tarafını harekete geçiriyorken, aynı kelime bazen beynin sol tarafını harekete geçirebilir; bu, kelimenin ne tür bir sorunun parçası olduğuna bağlı."

Dışarıdan birbirinin aynı gibi görünen beynin sol tarafı dille ilgiliyken, sağ tarafın görevi mekânsal sorunları çözümlemek olarak biliniyor.
Yayın tarihi: 26.07.2003
967
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.