Sağlık

'İstanbul'u haşere basabilir'

'İstanbul'u haşere basabilir'

Veteriner Hekimler Odası ilçe ve belde belediyelerinde bulunan 'haşere ile mücadele konusunda deneyimli' teknik elemanlarla işçilerin devre dışı bırakılmasını eleştirdi.

Veteriner Hekimler Odası uyardı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin il genelinde karasinek, sivrisinek, hamamböceği, kene, fare gibi enfeksiyon taşıyan canlılarla mücadele çalışmalarını tekeline alması 'karışıklık' yaşanmasına sebep oldu.

Bazı ilçe belediyeleri, Büyükşehir'in yaptırdığı ilaçlama çalışmalarını yeterli bulmazken, Veteriner Hekimler Odası ise ilçe ve belde belediyelerinde bulunan 'haşere ile mücadele konusunda deneyimli' teknik elemanlarla işçilerin devre dışı bırakılmasını eleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi'nin, 2007 yılı sonunda, Antalya Bölge İdare Mahkemesi'nin 26 Haziran 2006'daki kararını hatırlatarak, il sınırlarındaki 73 ilçe ve belde belediyesine gönderdiği bir yazıyla vektörlerle (Enfeksiyon etkenini bir konaktan diğerine aktaran genellikle eklem bacaklı, omurgalı veya omurgasız taşıyıcı canlılar) mücadele ve ilaçlama çalışmalarını kendi çatısı altında yürütüleceğini bildirmesi tartışmaya sebep oldu. Vektörlerle mücadele çalışmasını 24 Ocak 2008'de başlatan Büyükşehir, bu amaçla 524 personelden oluşan 120 ekip kurdu.

'Mücadele yetersiz'
Önceki yıllarda çalışmayı, merkezi bölgelerde Büyükşehir, diğer bölgelerde ise ilçe ve belde belediyelerinin yürüttüğünü kaydeden bazı ilçe belediye yetkilileri ise uygulamaya tepki gösterdi. Yetkililer, Büyükşehir'in vektörlerle mücadele çalışmasının yeterli olmadığını belirtti.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmayı üstlenmesi sebebiyle, yapmayı planladıkları ihaleyi iptal ettiklerini kaydetti. Gelen şikayetleri belediye personeli ve alabildikleri az miktardaki ilaçlarla karşılamaya çalıştıklarını anlatan Öztürk, "Vatandaşların şikâyetlerini aslında Büyükşehir Belediyesi'ne yönlendirmemiz gerekiyor. Ancak zaman kaybı olacak diye şimdilik biz gideriyoruz" dedi.

'3 ayda bir ilaçlanıyor'
AKP'li bir ilçe belediyesi yetkilisi de vektörlerle mücadelenin bir fiyaskoya dönüşmek üzere olduğunu savunarak, "Büyükşehir'e bağlı ekipler 3 ayda bir ilaçlamaya geliyor. Şikâyetleri, elimizdeki ekiplerle halletmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı ise açıklamasında, geçmiş yıllarda ilçe ve belde belediyeleri sınırlarındaki ilaçlama faaliyetlerinin başarılı olmadığını belirtti. Açıklamada, "İstanbul genelinde 30 bin üreme kaynağı tespit edilmiş olup, bu kaynaklar biyolojik ilaçlarla kurutulmuştur" denildi.

Milliyet
Yayın tarihi: 31.05.2008
461
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.