Sağlık

İshal Danışma Hattı

İshal Danışma Hattı

Sanofi-Synthelabo'nun sponsorluğunu yaptığı "İSHAL DANIŞMA HATTI" halka, ishalden korunma ve tedavisi ile ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor.

Bu hattın yanısıra ebeveynler Sanofi-Synthelabo'nun kurduğu www.ishaldanisma.com adlı web sitesinden de hastalıktan korunma yollarıyla ilgili bilgi edinebiliyorlar.

Çocuk ölüm nedenleri arasında ikinci sırayı alan ishal, çocukların yanı sıra yetişkinleri de tehdit eden önemli bir hastalık olmaya devam ediyor. 2000'li yıllarda ebeveynlerin bilinçlenerek, bu çok sık karşılaşılan çocuk hastalığı 'ishal'le başa çıkabileceği tahmin ediliyordu. Ancak gerçekler bunu işaret etmiyor. Türkiye'nin başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri olmak üzere birçok kesiminde ishal hala çok yaygın olarak devam ediyor.

0 800 211 33 74 numaralı hattan haftanın 6 günü mesai saatleri içinde (09:00 - 18:00) rol oynayacak olan "ishal danışma hattı"nı bu saatler dışında arayanlar da yardım alabiliyor. Ebeveynler, telesekretere sorularını bırakıyor ve doktorlar tarafından geri aranıyorlar. Danışma hattını arayan hastanın hangi nedenle ishale yakalandığı araştırılıyor ve Sanofi-Synthelabo'nun uzman doktorları ile birebir görüşme şansı yaratılıyor. Hastanın soruları yanıtlanıyor ve çözüm üretilerek hasta tedavi için yönlendiriliyor.

İSHAL NEDİR?

Günde 3 kez veya daha fazla 200 gramdan çok, yumuşaktan sıvı kıvama kadar değişen dışkılamaya "ishal" deniliyor. Türkiye'de ishal en çok, enfeksiyonlar yoluyla oluşuyor.

Çocuk doktorlarına yapılan başvuruların %10 ile %50'sinin nedenini ishalin oluşturduğu, çocuk ölümlerinin çok yüksek olduğu bir ülke olan Türkiye'de ishal, çocuk ölüm sebeplerinde ikinci sırayı alıyor. "Kanamakta olan bu yaraya" bir çare ise 'İshal Danışma Hattı' ve 'www.ishaldanisma.com' web sitesi ile Sanofi-Synthelabo'dan geliyor.
Yayın tarihi: 06.05.2004
957
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.