Sağlık

İshal aşısı yolda

İshal aşısı yolda

Dünyada her yıl 1.5 milyon kadar kişinin ölümüne yol açan ishal için aşının 10 yıl içinde geliştirilebileceği bildirildi.

Bangladeş`in başkenti Dakka`da bulunan Uluslararası İshal Hastalıkları Araştırma Merkezi`ndeki bilim adamları, çeşitli ishal aşılarını deneme çalışmalarını sürdürüyorlar.

Merkezin önde gelen bilim adamlarından Filudis Hatri, 10 yıl içinde ishale karşı aşı bulacaklarını umduklarını belirterek, böylece çocukların bu hastalıktan ölümlerinin yüzde 70 oranında azalabileceğini söyledi.

Merkezin salgın hastalıklar programından sorumlu Rob Breiman da, birçok çocuğun hastaneye götürülmemesi halinde, başta bu hastalığın yol açtığı su kaybından ölmeye devam edeceğini belirterek, bunu önleyecek bir aşının tek başına büyük bir yaşam kurtarıcısı olacağını kaydetti.

İshal, bazı az gelişmiş ülkelerde başta gelen ölüm nedenleri arasında bulunuyor. Dünyada her yıl 600 bin kadar çocuk, virüs kaynaklı ishal yüzünden yaşamını yitiriyor.
Yayın tarihi: 13.01.2003
641
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.