Sağlık

İş yerinde stres kalp riskini artırıyor

İş yerinde stres kalp riskini artırıyor

İngiltere'ye yapılan araştırmalara göre, iş yerinde yaşanan stres, kalp krizi ya da felç nedeniyle ölüm riskini artırıyor. İş yaşamının en az yarısında stres yaşayanların kalp krizi geçirme riski yüzde 25, felç geçirme riski ise yüzde 50 artıyor.

Hazards dergisinde yayınlanan habere göre, fabrika işçilerinin stresin neden olduğu hastalıklara yakalanma olasılığı işletmecilere göre daha yüksek.

Bütün dünyadan toplanan verilere göre iş yerinde yaşadıkları stres, çalışanların sağlığına en büyük tehdidi oluşturuyor. İngiltere Sendika Kongresi genel sekreteri Brendan Barber "İş yerinde stres ömür kısaltıyor" dedi. "Bireylere ve topluma büyük bir yük olan bu sorun, ancak fazla çalışma gibi strese neden olan etkenleri ortadan kaldırdığımızda çözülecek" dedi.

Araştırmaya göre, mantıksız taleplerde bulunan patronlarla çalışmak yüksek tansiyona neden oluyor. Uzun süre strese maruz kalmak çalışanlarda 20 kilo almak ya da 30 yıl yaşlanmaktan daha kötü etki yapıyor.

Yayın tarihi: 08.08.2003
581
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.