Sağlık

İş stresi enfeksiyon riskini arttırıyor

İş stresi enfeksiyon riskini arttırıyor

İş stresi ve yorgunluk, soğuk algınlığı, grip, mide ve bağırsak enfeksiyonu gibi hastalıkların riskini arttırabiliyor.

Hollanda`da, çeşitli işyerlerinde çalışan 8 bin denek üzerinde 3 yıl süren araştırma yapıldı. Kendisinden yüksek verimlilik ve sorumluluk istenen işçilerde, daha az verimlilik ve sorumluluk istenen işçilere göre, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklar yüzde 20 daha fazla görüldü.

İş garantisi bulunmayan işyerlerinde çalışanların mide, bağırsak gibi enfeksiyonlarla grip hastalığına daha yatkın olduğu gözlendi. Gece çalışmak zorunda kalan işçilerin, gündüz çalışanlara göre daha fazla enfeksiyon riski altında bulunduğu kaydedildi.

Üç vardiyalı sistemde çalışan gece işçilerindeyse enfeksiyon riskinin daha fazla olduğu saptandı. İşyerinde aşırı yorgunluk gösteren işçilerin, yorgunluk göstermeyen işçilere göre iki kat daha fazla mide ve bağırsak enfeksiyonuna yakalanabildiği belirlendi.

Araştırmanın, işyerindeki durumla sağlık arasındaki ilişkiyi açık bir şekilde otaya koyduğu bildirildi. Araştırma raporu, Hollanda Bilimsel Araştırma Organizasyonu tarafından yayımlandı.
Yayın tarihi: 28.01.2003
724
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.