Sağlık

İnternetten hastane randevusu dönemi başlıyor

İnternetten hastane randevusu dönemi başlıyor

Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) operasyonel sistemlerindeki verileri tek merkezde toplayan "Akıllı Kart" uygulamasının yürütüldüğü Bolu'da 270 bin kişiye daha yeni kimlik kartları dağıtılacak.

Güncellenme tarihi:
Bolu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürü Yusuf Kantarcı, "Akıllı Kart" projesinin ilk ayağının tamamlandığını, 3 aylık sürede kentte 13 bin kişiye yeni kimlik kartları verildiğini söyledi. Projenin ikinci etabının mayıs ayında başlayacağını ifade eden Kantarcı, yıl sonuna kadar toplam 270 bin kişiye daha "Akıllı Kart" verilerek, bu süre içinde hastanelerden randevu alınması için telefon yerine internetin kullanılacağını kaydetti. Yeni kimlik kartlarının öncelikle eczanelerde, aile hekimliği birimlerinde, otomasyon sistemi bulunan hastaneler ve bağlı poliklinikler ile internete bağlı poliklinik, sağlık ocağı, laboratuvar gibi sağlık kuruluşlarında kullanılmaya başlandığını belirten Kantarcı, projenin başarıyla yürütüldüğünü söyledi. ÇİPLİ KARTLARDA YÜKSEK GÜVENLİK SGK ve TÜBİTAK tarafından yürütülen ortak proje ile pilot bölge seçilen Bolu'da 1 Eylülden itibaren dağıtılan "Akıllı Kart"lar güvenlik özellikleriyle dikkati çekiyor. Sürücü ehliyetleri ile aynı boyuttaki yeni "Akıllı Kart", kimlik kartları, nüfus cüzdanı, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartına ait bilgileri bir arada topluyor. Bu bilgiler, kartın ön yüzünde bulunan elektronik çip sayesinde korunuyor. Yeni kimlik kartı ile işlem yaptırmak isteyenlere 6 haneden oluşan şifre verildiğini belirten yetkililer, işlemler sırasında şifrenin 3 kez yanlış tuşlanması durumunda kartın bloke olduğunu bildirdi. Bloke olan kartın kullanılamayacağını ve kart sahibinin yenisini çıkarmak zorunda kalacağını hatırlatan yetkililer, karttaki bilgilerin de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir yazılımla korunduğunu ifade etti. Sağlık içeren galeriler...
Yayın tarihi: 29.01.2009
1184
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.