Sağlık

İnternette izliyorlar; ameliyattan kaçıyorlar!

İnternette izliyorlar; ameliyattan kaçıyorlar!

Bazı hastaların, internet sitelerinde ameliyat görüntülerini izledikten sonra tedirgin olarak, cerrahi operasyondan vazgeçtikleri bildirildi.

Ortopedi ve Travmotoloji Uzmanı Op. Dr. Bünyamin Berber: "Ortopedik ameliyatlarda, motorize aletlerle delerek, keserek işlem yapılıyor. Bunları internetten izleyen hastayı ameliyata ikna etmekte güçlük çekiyoruz"

"İnternetteki kanlı görüntüler yerine ameliyatlar, animasyon, şekil ya da çizimle gösterilebilir"

Ameliyat olacak hastaların, internet sitelerinde izledikleri kanlı ameliyat görüntüleri nedeniyle cerrahi operasyonlardan kaçtıkları ve tedavilerini geciktirdikleri bildirildi.

Çukurova Dr. Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmotoloji Uzmanı Op. Dr. Bünyamin Berber,yaptığı açıklamada, ameliyata karar verdikleri hastaları Sağlık Bakanlığının belirlediği formlarla bilgilendirdiklerini söyledi.

Hastaların farklı kaynaklardan kendilerini bekleyen cerrahi operasyonu araştırma merakı olduğunu vurgulayan Berber, ameliyat gününün belirlenmesinin ardından hastaların operasyonla ilgili bilgi toplamaya başladığını belirtti.

Özellikle son yıllarda sayıları giderek artan cerrahi operasyon görüntüsü ya da fotoğraflarının da yer aldığı internet sitelerinin ilgi gördüğüne dikkati çeken Berber, hastaların merakını gidermek için de farklı sitelerden ameliyatıyla ilgili görüntüleri tekrar tekrar izlediğini kaydetti.

Bu görüntülerden etkilenerek ameliyatlardan kaçan hastalarının olduğunu anlatan Berber, "Geçmiş yıllarda hastalara ameliyat olmaları yönünde tavsiyede bulunduğumuzda hiç itiraz etmeden kabul ederlerdi. Ancak internetin yaygınlaşması ve sağlıkla ilgili sitelerin sayısının artmasıyla her ameliyatın görüntüsü sanal alemde mutlaka bulunabiliyor. İnternette yayınlanan ameliyat görüntülerinin kanlı bir şekilde gösterilmesi hastalarımızı olumsuz yönde etkiliyor" diye konuştu.

Özellikle gençlerin internet ortamında ameliyatları en detaylı şekilde izlediğini ve yakınlarına izlettiğini vurgulayan Berber, "Ortopedi ameliyatları, vücut üzerinde kalıcı etkiler bırakan ameliyatlardır. Ortopedik ameliyatlarda, motorize aletlerle, delerek, keserek işlem yapılıyor. Bunları internetten izleyen hastayı ameliyata ikna etmekte güçlük çekiyoruz" dedi.

Yayın tarihi: 19.10.2011
2233
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.