Sağlık

İnternette hasta yorumlarını okumaktan kaçının

İnternette hasta yorumlarını okumaktan kaçının

"Hastalığınız ile ilgili bilgiyi doktorunuzdan alınız. İnternete girdiğinizde hastalığınız ile ilgili bilgi alacaksanız, lütfen her yazıyı okumayın. Sahasında bilinen ve tecrübeli insanların yazısını okumayı tercih edin."

İnternette hasta yorumlarını okumaktan kaçının
Prof. Dr. Ali Koşar, hastalığı hakkında internetten edindiği bilgiler nedeniyle strese giren hastaları uyardı. İnternette tıbbi konulardaki bilgi kirliliğine dikkat çeken Koşar, "Hastalığınız ile ilgili bilgiyi doktorunuzdan alınız. İnternete girdiğinizde hastalığınız ile ilgili bilgi alacaksanız, lütfen her yazıyı okumayın. Sahasında bilinen ve tecrübeli insanların yazısını okumayı tercih edin." dedi.

Denetlenemeyen internettin, bilgi kirliliği ve yanlış yönlendirmelere neden olabildiğine dikkat çeken Koşar, "Herkes eline bir iğne batsa hemen interneti açıp, 'eline iğne batmak' yazıyor. Karşısına çıkan yazıları okumaya başlıyor: 'Elime iğne batmıştı, arkasından mikrop kaptım. Doktora gittim. Parça aldılar. Alınan parçada aktinomiçes diye bir mikrop üredi. İlaç tedavisinden fayda göremedim. Elimi kesmek zorunda kaldılar.' Başka birisi yazmış: 'Tetanoz oldum, ölümden döndüm. 15 gün hastanede kaldım.' Bunları okuyanlar, hemen doktora koşuyor. Bende de bunlar olabilir mi?" diye konuştu.

İTP hastalığını da örnek veren Koşar, "İnternete girin bakın, neler yazıyor neler" ifadesini kullandı. Bu hastaların yüzde 70'inin kendiliğinden, yüzde 20'nin ise kortizol tedavisi ile düzeldiğini aktaran Koşar, "Dalak ameliyatı ve diğer ilaç tedavileri yüzde 1 -5 hastada ihtiyaç olur. Hastalığın adı aynıdır ama herkeste hastalık farklı seyredebilir. Hasta orada, dalak ameliyatı, kötü hastalıklarla ilişkili sayfa sayfa yazılar okuyor, strese giriyor. Bu hastaların dalağı alınıyormuş, diyor. Bir panik, bir sıkıntı, düzeleceği yerde hasta daha da kötü oluyor." dedi.

HASTALAR STRESE GİRDİĞİ İÇİN, TEDAVİ SONUÇLARI YÜZ GÜLDÜRMÜYOR

Koşar, kolay tedavi edilebilecek hastaların, strese girdikleri için tedavi sonuçlarının da yüz güldürücü olmadığını söyledi. Hastaları ikna edebilmek ya da psikolojik olarak rahatlatmak için gereksiz tetkik ve araştırmalara gidildiğini kaydeden Koşar, "Milli ekonomimiz zarar görmekte." şeklinde konuştu.

Hastalara şikayetleri olduğunda doktora gitmelerini tavsiye eden Koşar, şunları dile getirdi: "Teşhis konduktan sonra hastalığınız ile ilgili bilgiyi doktorunuzdan alınız. Doktorunuz bu konuda sizi mutlaka aydınlatacaktır. İnternete girdiğinizde hastalığınız ile ilgili bilgi alacaksanız, lütfen her yazıyı okumayınız. İnternette sağlık ile ilgili yazıların kim tarafından, niçin yazıldığı çoğu zaman belli değildir.

Sahasında bilinen ve tecrübesi olan insanların yazısını okumayı tercih ediniz. Bazı yazılar bilgi, deneyim ve yetenekten yoksun şahısların ya da bunların çalıştıkları kurumların reklam sayfası olabilmektedir. Bu durumda yazılana değil, ne amaçla yazıldığına da ayrıca dikkat edilmelidir.

Cihan
Yayın tarihi: 27.07.2010
638
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.