Sağlık

İnternet sosyal hayatı güçlendiriyor

İnternet sosyal hayatı güçlendiriyor

İnternette zaman geçirenlerin mutsuz, yalnız ve sosyal hayatı olmayan kişiler olduğunu iddia eden araştırmaların doğru olmadığı ortaya çıktı. MIT'de (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) "siber-sosyoloji" uzmanı olan Profesör Keith Hampton, sanılanın aksine internetin sosyal ilişkileri canlandırdığını ve insanlar arasındaki iletişimi arttırdığını belirtti.

BBC'nin web sitesinde yayınlanan habere göre, Prof. Hampton internetin telefonla ya da yüzyüze yapılan iletişime engel olmadığını, iletişimi arttırdığını söyledi.

Bugüne kadar yapılan çeşitli araştırmalarda, internette zaman geçirenlerin yalnızlaştığı ve mutsuz olduğuna ilişkin iddialar ortaya atılmıştı. Hatta Carnegie Mellon Üniversitesi'nin bir araştırmasında, haftada bir saati bile internette geçirmenin depresyonu arttırdığı iddia ediliyordu.

Ancak Prof. Hampton, "ilişki ve teknoloji" ile "sosyal ilişkiler ve şehir yaşamı" konularında yaptığı araştırmayla, internetin insanları sosyal olarak birbirine bağlamak konusunda yardımcı olduğu sonucuna vardı.

Diğer araştırmaların "saçma" olduğunu söyleyen Hampton, kendi araştırmasıyla diğerleri arasındaki temel farkın, interneti günlük hayatın bir parçası olarak değerlendirmesi olduğunu belirtiyor. "İnternet, bizim arkadaşlarımız ve ailemizle bağlantı kurmamızı sağlayan iletişim araçlarından biri" diyen Hampton, internetin bu konuda diğer araçlardan daha avantajlı olduğunu söylüyor.

YENİ BİR ALAN: SİBER-SOSYOLOJİ

Profesör Keith Hampton, yeni bir alan olan siber-sosyolojinin öncülerinden biri... Doktora çalışması yapmak için Toronto'nun internetle birbirine bağlanmış evlerinden oluşan bir banliyösünde iki yıl geçiren profesör, Netville adını verdiği bu projeyle internetin sosyal hayat üzerindeki etkilerini gözlemledi.

Proje gereği bölgede bütün evlere, yüksek hızlı internet bağlantısı, görüntülü telefon, online sağlık hizmeti veren altyapı, yerel tartışma gruplarını buluşturan yazılımlı bilgisayarlar yerleştirilmişti.

Profesör Hampton, internetle birbirine bağlanan bir topluluk içinde yaşamanın komşularla, aileyle olan ilişkileri güçlendirdiğini ve uzakta bulunan arkadaş ve akrabalarla daha sıkı bağlar kurulmasını sağladığını gördü.

"Netville benzersiz bir projeydi" diyen Hampton, proje sonunda, destek veren şirketlerin evlerdeki internet bağlantısına son verdiklerini, bunun üzerine komşuların bir araya gelerek yeniden internet bağlantısı kurduklarına dikkat çekti.

Yayın tarihi: 29.05.2002
492
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.