Sağlık

'İnternet HIV virüsünün yayılmasını hızlandırdı'

'İnternet HIV virüsünün yayılmasını hızlandırdı'

ABD'de internet üzerinden tanıştıkları kişilerle riskli cinsel ilişkiye giren homoseksüel ve biseksüel erkeklerin sayısındaki artışın, AIDS'e neden olan HIV virüsünün yaygınlaşmasına yol açtığı ileri sürüldü. Konferansı'na sunulan bir raporda, online sohbet odaları ve web sitelerinin homoseksüel saunaları ve seks kulüplerinin yerini aldığı, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında HIV virüsü ve frengi vakalarında görülür bir artış olduğu kaydedildi.

ABD'nin Hastalık ve Salgınları Önleme Dairesi'nin verilerine göre, 1999'dan bu yana homoseksüel ve biseksüel erkekler arasında HIV vakalarında yüzde 17 oranında artış oldu. Aynı veriler, ABD'de 850 ila 950 bin arasında kişinin AIDS virüsü taşıdığını ve her yıl bunlardan 16 bininin öldüğünü gösteriyor.
AIDS uzmanları, web sayfalarında kullanılan ilanlar, bire bir görüşmeler ve sohbet odalarındaki tartışmalar yoluyla HIV ve cinsel yollardan bulaşan hastalıkların önlenmesinde başarılı çalışmalar yapıldığını da belirttiler. İnternette yapılan sohbetlerde muhatabın kimliğinin belirsizliği, eğitimcilerin bazı erkeklerin kliniklerde veya başka eğitim merkezlerinde tartışmaya çekindiği konuları ele almasına olanak sağlıyor.
Araştırmalar, AIDS'in ABD'nın siyah ve Latin Amerika kökenli vatandaşlarını daha çok vurduğunu da gösteriyor. Her yıl HIV virüsü bulaşan yaklaşık 40 bin kişinin yarısının siyah olduğu belirtiliyor.
Yayın tarihi: 30.07.2003
834
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.