Sağlık

İnsülinsiz hayat mümkün mü?

İnsülinsiz hayat mümkün mü?

Şeker hastalığının tedavisinde çığır açabilecek bir gelişmeye imza atıldı.

ABD'de yürütülen araştırmada, 'tip 1' şeker hastalığı olan hastalardan alınan kök hücrelerle vücudun kendi kendine insülin hormonu salgılaması sağlandı.

Yöntem sayesinde hastalar her gün kendilerine insülin iğnesi vurmak zorunda kalmayacak. Ancak uzmanlar en geç 8 yıla kadar kullanılmaya başlanacak bu tedavide erken teşhisin çok önemli olduğunu vurguluyor.

Milyonlarca şeker hastası var
Dünyada milyonlarca insan şeker hastalığıyla mücadele ediyor. ABD'li ve Brezilyalı araştırmacılardan oluşan bir ekip ilk kez kök hücreleri kullanılarak hastaların vücudunun kendi kendine insülin hormonu üretmesini sağladı.

Bu sayede günde en az dört kez insülin iğnesi yapması gereken hastalar artık bu iğneler olmadan da yaşamlarını sürdürebilecek.

Araştırma ekibinden Chicago Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi'den Dr. Richard Burt,

"1. tip şeker hastalığı tedavisinin tarihinde ilk kez hastalar hiçbir tedavi görmeden, hiçbir ilaç kullanmadan normal kan şekeri düzeyine sahip olarak yaşadılar" dedi.

Yayın tarihi: 23.04.2007
1416
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.