Sağlık

İnsanoğlu 20 yıl sonra 1000 yaşını görecek!

İnsanoğlu 20 yıl sonra 1000 yaşını görecek!

Cambridge Üniversitesi'nden De Grey. "İnsan 7 temel yolla yaşlanıyor. Bu engeller kalkarsa ölümsüzlük gelecek. 150 yaşını görecek ilk insan çoktan doğdu. 1000 yıl yaşayacak insan da 20 yıl içinde doğacak." dedi.

Tıptaki gelişmeler sayesinde insan ömrü her geçen gün uzuyor.

İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nden biomedikal gerontolog (yaşlılık hastalıkları uzmanı) Aubrey De Grey 'süper insan'ın 20 yıl içinde dünyaya geleceğini açıkladı. 150 yıl yaşını görecek ilk insanın çoktan dünyaya geldiğini söyleyen Grey 1000 yıl yaşayacak insanın da gelecek 20 yıl içinde doğacağını iddia etti.

Grey "Yakın gelecekte tüm hastalıklara çare bulunacak. Bu yüzden insan ömrü bin yıla kadar uzayacak. O zaman insanlar doktorlara, hastalanmadan, rutin bakım için gidecek; gen ve kök hücre terapisi, bağışıklık sistemi uyarımı gibi gelişmiş medikal tedaviler uygulatacaklar" dedi.

Doktorların yaşlanmayı "tedavi" etmek için gerekli bütün araçlara sahip olacağını belirten Grey 25 yıl içinde yaşlanmanın kontrol altına alınacağını iddia etti.

Yaşlanmanın sadece bir hastalık olduğunu belirten De Grey yaşlanmayı bedende çeşitli türlerde moleküler ve hücresel hasarın yaşam süresi boyunca birikimi olarak açıklıyor.

Ölümsüzlüğe 7 engel

İngiliz bilim adamı Aubrey De Grey, insanların 7 temel yolla yaşlandığını söylüyor.

1. Hücre kaybı

Sonuç: Kalp, beyin ve kas rahatsızlıkları.

2. İstenmeyen hücrelerin artışı

Sonuç: Yağ hücresi oluşumu ve şeker hastalığı.

3. Hücre yapısındaki genetik değişim

Sonuç: Kanser.

4. Hücrelerin geçen yıllarla birlikte enerji
kaybına uğraması


Sonuç: Hücre ölümü.

5. Hücre içinde birikinti

Sonuç: Körlük.

6. Hücre dışı birikinti.

Sonuç: Beyin fonksiyonu bozuluyor. Alzheimer riski artıyor.

7. İstenmeyen protein bağının oluşması

Sonuç: Damar duvarlarında çöküntü oluşuyor. Tansiyon yükseliyor.

Kaynak: Habertürk

Yayın tarihi: 08.07.2011
1055
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.