Sağlık

İnsanlar "doğuştan" utangaç olabiliyor!

İnsanlar "doğuştan" utangaç olabiliyor!

Araştırmacılar doğum sonrasında beyinde olan birtakım değişimlerin utangaç ya da içine kapanık bir mizaca sahip olmamızda etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Harvard Üniversitesi uzmanları yaptıkları son çalışmada 21 yaşındaki birçok insanın beyin tomografilerini incelediler ve sonuçta asosyallik veya çekingenlik özelliklerinin fiziksel nedenlerden dolayı oluşabileceğini fakat bunların beyin kökenli olması ihtimalinin de olduğunu kanıtladılar.

Fakat bu araştırma kişilerdeki bu tip problemlerin sadece beyinde olan değişikliklere bağlanabileceğini kanıtlar nitelikte değil. Bir İngiliz uzman bu konuda şöyle konuştu "İçine kapanık çocukların ebeveynleri umutlarını kaybetmesinler. Bu çocuklar zamanla kabuklarını kırıp sosyal hayatlarını geliştirebilirler".

"Science" dergisinde yayınlanan son araştırma bu tip duyguların oluşmasına beynin "amygdala" adı verilen bölgesinin etki ettiğini gösterdi. Harvard'daki uzmanlar bu bölgedeki işleyişin farklılaşması halinde içine kapanıklık gibi özelliklerin de değişeceğinin altını çiziyor.

Araştırmacılar 2 yaşındaki bir grup çocuğa kişilik testi yaparak testin sonucunda "utangaç" çıkanlara 20 yıl sonra aynı testi bir kere daha uyguladılar ve beyin tomografilerini çekip diğer çocuklarla karşılaştırarak beyinlerindeki amygdata aktivitesinde herhangi bir değişiklik olup olmadığına baktılar.

Çalışmanın sonucunda araştırmacılar kişilere tanıdık ve yabancı yüz fotoğrafları gösterdiler. Yabancı insan fotoğrafları gösterildiğinde "utangaç" grubun beynindeki amygdala fonksiyonun daha fazla olduğunu gördüler.

Projeyi yöneten Dr. Carl Schwartz konuyla ilgili olarak şunları söyledi "Kişinin mizacındaki değişiklikler amygdala'nın 20 yıllık gelişim ve hayat deneyiminin ardından geçirdiği değişiklikle doğrudan orantılıdır".
Yayın tarihi: 21.06.2003
846
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.