Sağlık

İnsan vücudu koşarak şekillenmiş

İnsan vücudu koşarak şekillenmiş

Koşmak insanlık tarihindeki en önemli evrim aşamalarındanmış. Koşu yeteneği, hem atalarımızın hayatta kalmasını sağlamış hem de bugünkü insan vücudunu oluşturmuş.

İnsan bedeninin maymunla olan benzerliğinden sıyrılıp bugünkü formuna girmesi, koşma yeteneğinin sonucuymuş!

ABD'de Utah Üniversitesi'nden Dennis Bramble ve Harvard Üniversitesi'nden Daniel Lieberman uzun mesafe koşu yeteneğinin atalarımıza rakiplerine karşı üstünlük sağladığı ve maymunlarda olmayan anatomik özelliklere kavuşturduğu görüşünü ortaya attı. Bu durumda insan koşabilmesi sayesinde hem hayatta kaldı, hem de bugünkü insan figürünü oluşturdu.

Nature dergisinde yer alan araştırma raporuna göre sadece yürümek, insan vücudunun bugün sahip olduğu fiziksel özelliklerin çoğu için yetersiz kalıyor. Maymunlarda olmayan güçlü kalçalar, esnek boyun ve uzun bacaklar, atalarımızın iyi birer maratoncu olmasıyla ilgili. "Ağaçlarda yaşamak gibi doğal zorunluluklar sonucu geliştirilen koşma yeteneği, modern insan vücudu şeklinin temelini oluşturuyor" diye konuşan Profesör Bramble, "Koşmak insanlık tarihindeki en önemli evrim aşamalarından biri. İnsanlığın ortaya çıkışının koşma evrimiyle birlikte geliştiğini düşünüyoruz" dedi.
Primatlar arasında sadece insanların uzun mesafe koşma dayanıklılığı vardı. İki bilim adamı ilk insanın bu sayede bozkırlarda yaşayan diğer hayvanlardan avlanma konusunda daha üstün olduğunu ve hayatta kalabildiğini söylüyor.
Bramble'a göre iki ayak üzerinde yürümeye başlamak modern insanın anatomisini açıklamaya yetmiyor. Çünkü iki ayak üzerinde duruş ilk olarak 4.5 milyon yıl önce maymun benzeri insanlar olan 'Australopithecine' adı verilen atalarımızda başlamıştı. Ancak bu insanlarda iki ayak üzerinde yürüme alışkanlığı 3 milyon yıl boyunca ortaya çıkmadı.
(Independent)
Yayın tarihi: 21.11.2004
848
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.