Sağlık

İnsan sağlığını tehdit eden en büyük riskler belirlendi

İnsan sağlığını tehdit eden en büyük riskler belirlendi

Dünya Sağlık Örgütü Genel Başkanı Dr.Gro Harlem 'Bu rapor toplumların, milyonlarca vakitsiz ölüme neden olan ve on milyonlarca sağlıklı insanın hayatını çalan çok sayıda hastalıkla nasıl başa çıkabileceğini gösteren bir yol haritası.' dedi.

Uzmanlar, dünyanın her bölgesinde belli başlı sağlık riskleriyle başa çıkmak için dünya çapında birleşerek harekete geçildiği takdirde, ortalama insan ömrünün 10 yıl daha uzayabileceğini belirtiyorlar.
Dünya Sağlık Örgütü'nce yayınlanan bir raporda dünya çapında etkili, ancak önüne geçilebilir olan on hastalık belirlendi. Bu hastalıkların tamamı, dünya çapında her yıl meydana gelen 56 milyon ölümün yüzde 40'ının nedenini oluşturuyor.

'Dünya Sağlık Örgütü bu rapora dayanarak her bölgede en fazla işe yarayabilecek müdahalelerin bulunmasına ve üye ülkelerin bilgilendirilmesine odaklanacak.'diye ekledi.

Şok eden farklar

Dünya Sağlık Örgütü zenginlerle fakirler arasındaki ayrımı 'şok edici' diye niteledi.
Risklerin büyük bir bölümünün yükünü gelişmekte olan ülkelerin omuzladığını belirtti.
Gelişmekte olan ülkelerdeki çocuk ölümlerinin yarısından fazlasında yetersiz beslenmenin ölüme yol açan etkenler arasında olduğu görüldü.
Bununla tezat oluşturacak biçimde, dünya çapında bir milyardan fazla yetişkini etkilediği tahmin edilen obesite küresel bir sorun haline geliyor.
Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da her yıl yaklaşık 500.000 kişi obesite ile ilgili hastalıklardan ötürü yaşamını yitiriyor.
Öte yandan sigara da yılda beş milyon kişinin ölümüne yol açıyor; Dünya Sağlık Örgütü harekete geçilmediği takdirde bu rakamın dokuz milyona çıkacağını tahmin ediyor.

Yaşam süresi

Raporun düzenlenmesinde baş sorumluluğu üstlenen Dr.Christopher Murray 'Dünya çapında, hastalıkların önlenmesiyle sadece sonuçlarının tedavi edilmesi arasında çok daha iyi bir denge kurmamız gerekiyor. Bunun tek yolu insan sağlığını tehdit eden belli başlı risklerin belirlenerek azaltılması.' diye konuştu.
Dünya Sağlık Örgütü her tehditle nasıl savaşılması gerektiği konusunda belirli önerilerde bulunuyor. Örneğin, kan basıncı ve kolesterolle ilgili sorunlarda, ülkelerin işlenmiş besinlerdeki tuz oranının kısılması, beslenmedeki yağın azaltılması, egzersizin ve daha fazla meyve ve sebze tüketiminin teşvik edilmesi gibi uygulamalara ağırlık vermeleri gerekiyor.
Yayın tarihi: 31.10.2002
549
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.