Sağlık

İnsan hayatı 130'a dayandı

İnsan hayatı 130'a dayandı

Almanya'nın en prestijli bilimsel araştırma enstitüsü Max Plank'ın yaptığı araştırmaya göre insanlar, çok yakında 130 yaşına kadar yaşayabilecek.

Daha iyi beslenme şartları, tıptaki gelişmeler, savaş ve kaza gibi tehlikelerin azalmasıyla sanayileşmiş ülkelerde doğan her iki çocuktan biri 100 yıldan fazla yaşama şansına sahip olacak.

MAX PLANK Enstitüsü'nün verilere göre son 160 yıldır ortalama insan ömrü, doğrusal bir şekilde artıyor. 1840'lı yıllarda İsveçli kadınlar için öngörülen yaşam süresi 45 yıldı. İsveç, o yıllarda insanların en uzun yaşadığı ülkelerden biriydi.

2000 yılında ise Japon kadınlar için ortalama 85 yıllık bir ömür biçiliyor. Bilim adamları, insan ömründeki bu uzamanın daha da artacağını ve gelecekte nüfusun daha da 'kırlaşacağını' belirtiyorlar. Yine bilim adamlarına göre bu durum, bugüne kadar önemsenmeyen ve hiç karşılaşılmayan yeni toplumsal sorunlar doğuracak.

Max Plank Enstitüsü'nün yaşlanma uzmanlarından Prof. James Vaupel, 'Çok yakında 125 yıl ya da 130 yıllık bir ömür hayal olmayacak. Hatta 130 yaşın ötesinde yaşama potansiyeli bile bulunuyor' diyor. Prof. Vaupel'e göre ömrün yüzde 25'ni genler, geri kalanını ise tıp, düzenli egzersiz ve diyet belirliyor.
Yayın tarihi: 01.05.2005
605
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.