Sağlık

İnsan antikoru üreten dana klonladılar

İnsan antikoru üreten dana klonladılar

ABD'li bilim adamları, kanında insan antikoru taşıyan danalar klonladılar. Bu yöntemin birçok hastalığın tedavisi için umut olduğunu belirten bilim adamları, özellikle bağışıklık globülini olarak adlandırılan hastalığın tedavisini hedefliyorlar.

Klonlanmış danalar, belki de birçok hastalığın çaresi olacak. Amerikalı bilimadamları kanında insan antikoru taşıyan danalar kopyaladıklarını açıkladılar. Merkezi ABD'nin Connecticut eyaletinde bulunan Hematech adlı biyoteknoloji firmasıyla, ilaç üretimi de yapan Kirin Brewery adlı Japon bira şirketinin ortaklaşa çalışması sonucu klonlanan dört dananın, birçok hastalığa çare olabileceği belirtiliyor.

Kanlarında insan antikoru bulunan danaların, özellikle ''bağışıklık globülini'' olarak adlandırılan hastalığın tedavisinde kullanılması hedefleniyor.

Bağışıklık sistemi zayıf insanların ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bu tedavinin zorlukları da var. Tedavi, insan kanındaki antikorun vücuda enjekte edilmesiyle yapıldığı için antikor yetersizliğinden dolayı istenilen oranda kullanılamıyordu. Ayrıca, hastaların bakteri ve virüslere karşı savaşan belirli antikorların insan kanından alınıp kendilerine enjekte edilmesini istemesi de beklenilen etkiyi gösterecek antikoru bulmayı zorlaştırıyordu.

Danaları klonlayan Dr. James Robel, ''Tamamen insan antikoru üreten bir dana, hastalığı üreten bakteriye karşı etkili olabilir ve antikor bulmak daha da kolaylaşır'' diyor. Doktorlar, kanı insan antikoru üreten danaları klonlamak amacıyla danaların hücrelerine genlerle yapay kromozomlar yerleştirti. Ancak bu klonlamanın eksik tarafları da var, çünkü danalar insan antikorundan daha çok dana antikoru üretiyor. Bu yüzden uzmanların, dana antikoru üretmeyen ve sadece insan geni taşıyan danalar klonlaması gerekecek. Dana antikorunun tedavilerde kullanılması, ''deli dana'' hastalığına da neden olma riski taşıyor. Dr. Robel ise bu tehlikenin sıkı bir denetlemeyle önüne geçilebileceğini belirtiyor.
Yayın tarihi: 13.08.2002
659
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.