Sağlık

İngiltere'de virüs tehditi

İngiltere'de virüs tehditi

İngiltere'de yapılan araştırmalar sonucunda "süper virüs" ya da "hastane virüsü" diye adlandırılan virüsün her geçen yıl daha fazla çocuğu etkisi altına aldığı saptandı.

Konuyla ilgili araştırmanın sonuçlarını Çocukluk Dönemi Hastalıkları Arşivi adlı yayın organında açıklayan bilim adamları, özellikle geçen 10 yıl içinde MRSA virüsünün çocukları etkileme oranında dramatik bir artış meydana geldiğini belirttiler.

Bilim adamları, 1990 ile 2001 yılları arasında enfeksiyon oranının 19 kat arttığını bildirdi. Hükümete, enfeksiyonun yayılmasına karşı etkili önlemler alınması çağrısında bulunan bilim adamları, ulusal risk faktörlerinin belirlenmesi ve bunların ortadan kaldırılması için gereken yatırım ve çalışmanın yapılmasını istediler.

Virüsün çocuklarda sadece yayılmayı sürdürmekle kalmayarak, başka tedavilere yönelik olarak kullanılan antibiyotikleri de etkisiz hale getirdiği belirtildi.

Çocuklar arasında hastalığa en çok yakalanan yaş grubunun, yüzde 53 oranıyla 1 yaş altındaki bebekler olduğu, özellikle uzun süre hastanede kalan prematüre bebeklerin tehdit altında olduğu açıklandı.

Yayın tarihi: 22.03.2004
472
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.