Sağlık

İngiltere'de ücretsiz kısırlık tedavisi

İngiltere'de ücretsiz kısırlık tedavisi

40 yaşın altındaki kadınlara Milli Sağlık Sistemi içinde ücretsiz kısırlık tedavisi verilmesi fikri tartışmalara yol açtı.

Kısırlık tedavisi uzmanları, Milli Sağlık Sistemi yöneticileri tarafından hükümete teklif edilen bu yeniliği memnuniyetle karşılarken, sistem içinde yıllardır ameliyat bekleyen hastalar ve yakınları ise bu fikre şiddetle karşı çıktı.

Kanser tedavisi görmek için bile sıra bekleyen hastalar bulunduğuna dikkat çeken bu çevreler, "İnsanlar canlarıyla mücadele ederken, sistemin kısırlık tedavisine para ve eleman ayırması doğru olmaz" görüşünü savunuyor.

İngiliz basını konuyla ilgili tartışmalara geniş yer verirken, tartışmalara yol açan yeni kısırlık tedavisi stratejisi ise 23-39 yaş arasında bulunan ve 3 yıl boyunca doğal yollarla hamile kalmayı denediği halde bunu başaramayan kadınlara ücretsiz tedavi imkanı verilmesini öneriyor. 23 yaşından küçük olduğu halde belli bir sebeple doğal yollardan hamile kalmasının imkansızlığı kanıtlanmış kadınlara da ücretsiz tedavi imkanı verilmesi öngörülüyor.

Ücretsiz kısırlık tedavisinin düşük sperm sayısı gibi sorunlar yaşayan baba adaylarını da kapsayacağı belirtilirken, nihai kararın hükümet tarafından verileceğine dikkat çekiliyor.
Yayın tarihi: 29.08.2003
628
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.