Sağlık

İnatçı cilt hastalığı: Ayak mantarı

İnatçı cilt hastalığı: Ayak mantarı

Ayak mantarı genellikle genç ve erişkin erkeklerde görülen ve çok sık rastlanan bir deri hastalığıdır. Tedavisi basittir, ama çok inatçı ve dirençli bir hastalık olduğu için kolay kolay geçmez.

Ayak mantarı asla kendiliğinden kaybolmaz. Hasta 'nasıl olsa geçer' mantığıyla hareket etmemeli ve derhal önlemini almalıdır.

Nasıl ortaya çıkar?

Ayak mantarına neden olan mikroplar sıcak, nemli ve havasız ortamlarda ayaklara yerleşip çoğalır. Genellikle ayaklardaki hasta bölge veya cilt çatlamış olur. Böylece hastalık daha kolay çoğalabilir.

Tehlike nereden gelir?

Birçok insanın çıplak ayakla dolaştığı (üstelik nemli, ıslak bir ortam sağlayan) yerlerde her zaman ayak mantarı kapma olasılığı ve tehlikesi vardır. Örneğin yüzme havuzları, sauna, hamam veya spor salonlarında özellikle terlik giymeye dikkat etmek gerekir.

Nasıl fark edilir?

Ayak parmakları arasında kaşıntı ve yanma mantarın ilk belirtisidir. Bir süre sonra aynı bölgedeki deride pul pul görüntü ve acı veren çatlaklar oluşur.

Ne yapmalı?

Böyle bir durumda hemen uzman doktora gidip tedaviye başlamalısınız. Hiçbir şey yapmadan çok uzun süre geçirirseniz, mantar ayaklardan başka bölgelere de sıçrayabilir. Bu nedenle doktorunuzun tavsiye edeceği ve eczanelerde satılan ilaçları hemen uygulamalısınız.

Tedavi şekli

Uygun ilacı (bunlar krem, jel veya sprey şeklinde olabiliyor) aldıktan sonra 2 - 3 hafta süresince hasta bölgeye, temiz ve kuru cilde uygulamalısınız. Süreklilik çok önemlidir. Çünkü ayak mantarı kolay tedavi edilse de aslında inatçı bir hastalıktır.

Tedavide yenilik

Sürekli yenilikler peşinde olan tıp alanı, bu konuda da yeni ilaçlar ve tedaviler peşinde. Günümüzde sadece yedi günlük bir ilaç uygulaması ile ayak mantarından kurtulmak mümkün.

Bunlara dikkat edin

* Duş veya banyodan sonra ayak parmaklarının aralarını iyice kurulamak. Yüzme havuzları ve benzeri yerlerde banyo terliği giymek.
* Her gün temiz çorap giymek, yani aynı çorabı birkaç gün giymemek. Bu, ayakkabılar için de geçerli. Her gün peş peşe aynı ayakkabıyı giymeyin.
* Plajda çıplak ayakla koşmak veya jimnastik yaparak kan dolaşımını hızlandırmak.
* Ayak ve parmak aralarını ara sıra incelemek, bu bölgedeki cildi kontrol etmek.
* Ailenizin bir ferdinde ayak mantarı varsa bu sizin için de çok yüksek tehlike demektir: evde terlikle veya çorapla gezin. Tüm çamaşırlarınızı (özellikle de nevresim, havlu vs.) 60 derecede çamaşır suyu da katarak bir nevi dezenfekte ederek yıkayın.

(Ailem ve Ben)
Yayın tarihi: 01.11.2004
915
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.