Sağlık

İmitasyon cildinizi lekeliyor!

İmitasyon cildinizi lekeliyor!

Özellikle genç kızların fazla sayıda kullandıkları imitasyon takıların, sürekli kullanım sonucu cildin görünür bölgelerinde, tedavisi güç kahverengi lekelere yol açtığı belirtildi.

Uzmanlar, imitasyon takı yapımında kullanılan nikelin alerjik kontakt dermatit adı verilen egzemaya neden olduğunu belirterek, imitasyon takı sevenleri uyarıyor...

Güzelleşmek uğruna, imitasyon takı kullanmak tedavisi çok güç kahverengi lekelere yol açabiliyor. Üstelik bu lekeler, takıların kullanıldığı görünür bölgelerde oluşuyor ve cilt güzelliğinin bozulmasına neden oluyor.

Kimyasal maddeler, ultraviyole ve radyasyon ışınları, fiziksel tahriş, değişen nem oranları, ilaçlar, iç organ hastalıkları ve psikolojik faktörler cildi sürekli olarak etkiliyor.

Hepsi cilt düşmanı olan bu etkiler, bazen cildin sahibinden de yardım alıyor. Kadınların, zararlı etkilerini bilmeden bolca kullandıkları imitasyon takılar da bunun en iyi örneği.'

İmitasyon takılar ve metal düğmelerin yinelenen teması ciltte kızarıklık, kabuklanma ve sulu yaralar meydana getiriyor, bu hoş olmayan görüntüye bir de kaşıntı eklenebiliyor.

Takılar özellikle el bileği, boyun ve kulak memesinde iyileşmesi güç kahverengi lekeler bırakabiliyor. Egzema şikayeti olanların, bir dermatolog hekime başvurarak, alerjinin nedenlerini öğrenmeleri gerekiyor.

Hastalar çoğu zaman kaşıntının takıdan kaynaklandığını fark etmiyorlar. Korunma için egzemaya neden olan faktörleri bilmek gerekiyor. Oysa alerjiye neden olan madde, bir dermatolog tarafından uygulanacak test ile kesin olarak anlaşılabiliyor.
Yayın tarihi: 27.04.2003
879
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.