Sağlık

İlkyardım hayata döndürüyor

İlkyardım hayata döndürüyor

İlkyardım, çeşitli nedenlerle hayatı tehlikeye giren kişilerin yeniden hayata dönmesini sağlıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Sözüer, "ilkyardımda yanlış bir müdahale, hastayı geridönülmez sorunlarla karşı karşıya bırakabiliyor" dedi.

Prof. Dr. Sözüer, ilkyardım müdahalesinin genellikle sağlık personeli dışında diğer insanlar tarafından yapıldığını, bu nedenle herkesin ilkyardım konusunda temel bilgilere sahip olması gerektiğini vurguladı.

İlkyardım gerektiren durumlarda insanların hayati tehlikelerinin önlenmesi için ilk 30 dakikanın büyük önem taşıdığını da belirten Sözüer, "bu süre içinde doğru müdahale yapılması için solunumun kontrolü, kanamanın durdurulması, kırık-çıkığın tespiti ve hastanın nakli konularında gerekli hassasiyet gösterilmeli" dedi.

Sözüer, ilkyardımda 'bilmiyorsan dokunma' temel prensibiyle hareket edilmesi gerektiğine de anlattı:

"Kazalarda meydana gelen ölümlerin yüzde 50'si ilk 30 dakikada gerçekleşmektedir. Bu nedenle bu süre doğru ilkyardım teknikleri uygulanarak değerlendirilmelidir.

Örneğin kritik bir yerinde küçük birkırığı olan hasta, doğru şekilde taşınmazsa felç gibi sorunlar ortaya çıkmakta veya ölümler meydana gelebilmektedir.

Ya da solunumu duran bir hastanın diğer sorunlarıyla vakit geçirilirse, hastanın üç dakika içinde beyin ölümü gerçekleşebilir."

Araçlarda bulunan ilkyardım setlerinde bulunan malzemelerin de büyük önem taşıdığına değinen Sözüer, setlerde çoğu zaman tentürdiyot, yara tozu gibi önemsiz malzemeler bulunduğunu, bunların yerine solunum yolunu açıcı setler veya aspiratörler, kanamayı durdurucu aletler bulunması gerektiğini belirtti.
Yayın tarihi: 27.09.2005
373
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.