Sağlık

İlk yüz nakli yapıldı

İlk yüz nakli yapıldı

Dünyadaki ilk yüz nakli, Fransa'nın Amiens kentindeki bir hastanede, köpek saldırısı sonucu yüzü parçalanan bir kadına yapıldı.

Kadavradan alınan deri ve doku parçaları, hastaya nakledildi. Hastanın bağışıklık sistemi deri ve dokuları kabul etmediği yolunda sinyaller verirse, nakil yüz yeni bir operasyonla alınacak.

İngiliz akşam gazetesi Evening Standard'ın dün birinci sayfasından verdiği habere göre dünyanın ilk yüz nakli, geçen hafta sonu Fransa'da gerçekleşti. Oldukça tartışılan ve teknik olarak uygulamasına daha bir kaç yıl var diye bakılan yüz naklinin geçen ocak ayında bir köpeğin saldırısına uğrayan 36 yaşındaki kadına yapıldığı belirtiliyor. Fransa'nın güneyindeki Amiens şehrinde bir hastanede Dr. Jean-Michel Dubernard yönetiminde bir grup doktor tarafından gerçekleşen dünyanın ilk yüz naklinin etik nedenlerden dolayı gizli tutulduğu ileri sürüldü.

Ameliyatın gerçekleştiği hastanede çalışan bir görevliden sızan bilgiye göre kadın, köpeğin saldırısında burnunu, dudaklarını ve çenesini kaybetmişti. Kritik ilk 48 saati atlatan hastanın bağışıklık sistemi yeni yüzü kabul etmeğini gösteren en küçük bir sinyal verdiği takdirde nakledilen deri, yeni bir operasyonla alınacak. Hasta, bundan böyle bağışıklık sistemini güçlendirici ilaçlar kullanacak.

Ameliyat nasıl yapıldı?

1998 yılında ilk el naklini gerçekleştiren Fransız cerrah Jean-Michel Dubernard'ın liderliğindeki ekip, kadavradan nakil için gerekli deri, yağ ve damarları operasyonla aldı. Daha sonra saldırıya uğrayan hastanın yüzüne uyarlanan organlar, oldukça hassas bir cerrahi müdahaleyle birleştirildi. Yüz nakli yapılan kadın ve organ bağışlayıcısının kimlikleri saklanıyor. Operasyon şişlikleri geçtikten sonra yüzün eski haline benzeme garantisinin olmadığı açıklandı. İngiltere'de yüz nakli konusunda araştırmalar yapan ünlü Royal Free Hastahanesi'nde görevli Plastik Cerrah Prof. Peter Butler, bu gelişmeyi 'Avrupa bilim dünyasında çok büyük bir adım' olarak değerlendirdi.

Yüz nakli konusunda dört ekip yarışıyor

Tartışmalar yaratan yüz nakli araştırmaları konusunda 4 ekip yarışıyor. ABD'de Kentucky Louisville'de, Ohio Cleveland'da ve Londra ile Paris'te, uzman cerrah ve doktorlardan oluşan ekipler, yıllardır konu üzerine çalışıyor. Yüz nakli yapılacak kişinin yüzünün tanınmayacak şekilde hasar görmüş olması öngörülüyor.
Yayın tarihi: 01.12.2005
884
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.