Sağlık

İlk geceniz kabus olmasın!

İlk geceniz kabus olmasın!

Kadınların cinsel yaşamıyla başlayan hastalığın mutlaka tedavi olması gerekiyor. Belirtilerden bir ya da birkaçının olması, balayı sistitini akla getirir.

Memorial Hastanesi Androloji Bölümü'nden Doç. Dr. Semih Özkan, çiftlerin balayı keyfini bir çileye dönüştüren ve idrar kanalı enfeksiyonu olan sistit ile ilgili bilgi verdi.

Balayı sistiti nedir?

Balayı sistiti tanım olarak bir üriner sistem enfeksiyonudur. En çok "E.Coli" denen bir bakteri ile meydana gelir. Bayanlarda cinsel yaşamın başlamasıyla ve uzayan ilişki süreleri ile birlikte vajinanın hemen önünde ona bitişik olarak yer alan dış idrar yolunun tahriş olmasıyla ortaya çıkar.

Balayı sistiti nasıl oluşur?

Cinsel ilişki sırasında bölgede var olan bakteriler, idrar kanalına doğru zorlanır, bu sırada ilişki ile zaten tahriş olmuş olan idrar kanalı da bakterilerin kolayca yerleşip üreyebilecekleri uygun ortamı hazırlar.

İdrar kanalı içinde yerleşip üreyen bakteriler, 1-2 gün içinde hastalık semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur. Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere, aslında balayı sistiti gerçek bir mesane (idrar torbası) kökenli sistitten çok, idrar kanalı orijinli bir hastalıktır.

Balayı sistitinin belirtileri nelerdir?

İdrar yaparken yanma ve ağrı hissi, sık ve ani idrara çıkma ihtiyacı, bulanık ve bazen pembemsi idrar rengi, karın alt bölgesinde ağrı hissi olarak ortaya çıkar. Bu belirtilerden bir ya da birkaçının olması, yeni başlayan bir cinsel yaşam ile birlikte balayı sistitini akla getirir.

Tanı nasıl konulur?

Basit bir idrar analizi ile tanı konulabilir. Artmış lökosit bulgusu ve bazen bakterilerin görülmesi, az miktarda kan hücresinin görülmesi beklenir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, gerçek sistitten farklı olarak idrar analizi için ön akım idrarının alınmasıdır. Çünkü balayı sistitinde üretra denilen idrar kanalı içindeki enfeksiyon bulguları aranır, bu nedenle de ilk akla gelen idrar kısmı için analiz alınmasıdır.

Tedavisi nedir?

Tedavi için antibiyotik verilmesi gerekir. Ayrıca yanma ve ağrı gibi istenmeyen hislerin azaltılması için, "azo" bileşikleri olan ilaçlar verilebilir.

Bol miktarda, yaklaşık 3 litre sıvı alınması sonucu bol idrara çıkma ve bu şekilde idrar ile idrar kanalı içindeki enfeksiyon kaynağının yıkanıp kısa sürede dışarı atılması sağlanabilir. Böylece istenmeyen rahatsız edici bulguların azaltılması mümkün olabilir. Sıcak suya oturma banyosu, ısı etkisiyle mesanedeki kasların gevşemesini ve aşırı uyarılabilmeye bağlı olumsuz hislerin yine azaltılmasına olanak sağlar.

Korunma için ne yapılmalıdır?

Korunma için, cinsel ilişki öncesi ve hemen sonrasında idrar yapılmaya çalışılarak idrar kanalında var olabilen ya da cinsel ilişkiyle idrar kanalına doğru zorlanan bakterilerin dışarı doğru yıkanıp atılması sağlanabilir. Bunun için de bol sıvı içmek faydalı olacaktır.

Su bazlı kayganlaştırıcılar kullanılarak olası idrar kanalı tahrişi engellenebilir ve böylece balayı sistiti riski azaltılabilir. Tüm bu önlemlere rağmen balayı sistiti yine de olabilir, bu durumda üroloğa danışmak ve tedavi önerilerine uymak iyileşmek için çok önemlidir.
Yayın tarihi: 22.08.2006
675
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.